Polovině primátů na Zemi hrozí vyhynutí, varují vědci

Lucie Kalivodová
19. 2. 2010 21:50
Primáti patří k nejohroženějším ze všech skupin obratlovců, tvrdí vědci
Lemur madagaskarský
Lemur madagaskarský | Foto: Reuters

Paříž - Některé druhy lemurů, opic a goril, které jsou jen zřídkakdy k vidění, jsou mezi pětadvaceti primáty, kteří jsou na pokraji vyhynutí nebudou-li urychleně přijata opatření na jejich ochranu.

Téměř polovina z 634 známých primátů, kteří naši planetu obývají, čelí na určitém stupni nebezpečí vyhynutí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čtvrteční zprávu Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) a dalších výzkumných a ochranářských skupin.

Před třemi lety IUCN odhadoval, že ohrožených primátů je jedna třetina. Tento procentuální skok se tedy udál velice rychle.

"Primáti patří k nejohroženějším ze všech skupin obratlovců," řekl Russell Mittermeier, šéf skupiny zabývající se primáty z IUCN. Z těch pětadvaceti primátů, žije pět z nich na Madagaskaru, šest na africkém kontinentu, tři v Jižní Americe a jedenáct v jihovýchodní Asii.

Nejméně pravděpodobné je přežití vietnamského hulmana zlatohlavého, který v počtu šedesáti až sedmdesáti jedinců žije pouze na ostrově Cat Ba v Tonkinském zálivu. Další dva druhy - lemur madagaskarský a gibon černochocholatý - jsou na tom obdobně.

Jejich skupiny čítají kolem stovky jedinců. Kvůli zásahům člověka se také výrazně zmenšila populace goril nigerijských - na tři sta - které žijí na svazích hor, na hranici mezi Kamerunem a Nigérií.

Experti však poukazují na to, že nejohroženější druhy nejsou vždy těmi nejvzácnějšími. Nicméně se shodují na tom, že postoje vlád k ochraně ohrožených druhů nejsou většinou dostačující.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Například gibon hainanský, který byl pojmenován po ostrově, na kterém byl objeven, "je momentálně nejvzácnějším primátem na celém světě," řekl Simon Stuart z IUCN.

"Čínská vláda má přísná opatření na ochranu přírody. Tyto primáti však na listině ohrožených druhů nejsou, neboť se už v jejich případě nedá moc dělat," dodal.

"Jedna věc je zabránit vyhynutí druhu, druhou věcí je však začít přemýšlet nad obnovou populace." Nejhorší pro zvířata je podle vědců pálení a mýcení tropických pralesů kvůli zemědělství.

V jihovýchodní Asii existuje pak ještě ilegální obchod se zvířaty, která jsou zabíjena na jídlo nebo kvůli tradiční medicíně, jež využívá některé části zvířecích těl.

"Ze všech našich studií vyplývá, že nejhorší je být zvířetem (větším než králík) v tropické Asii," řekl Stuart. Situace ve Vietnamu a Laosu je podle jeho slov "obzvláště zoufalá".

 

Právě se děje

před 34 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy