Polovině primátů na Zemi hrozí vyhynutí, varují vědci

Lucie Kalivodová
19. 2. 2010 21:50
Primáti patří k nejohroženějším ze všech skupin obratlovců, tvrdí vědci
Lemur madagaskarský
Lemur madagaskarský | Foto: Reuters

Paříž - Některé druhy lemurů, opic a goril, které jsou jen zřídkakdy k vidění, jsou mezi pětadvaceti primáty, kteří jsou na pokraji vyhynutí nebudou-li urychleně přijata opatření na jejich ochranu.

Téměř polovina z 634 známých primátů, kteří naši planetu obývají, čelí na určitém stupni nebezpečí vyhynutí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čtvrteční zprávu Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) a dalších výzkumných a ochranářských skupin.

Před třemi lety IUCN odhadoval, že ohrožených primátů je jedna třetina. Tento procentuální skok se tedy udál velice rychle.

"Primáti patří k nejohroženějším ze všech skupin obratlovců," řekl Russell Mittermeier, šéf skupiny zabývající se primáty z IUCN. Z těch pětadvaceti primátů, žije pět z nich na Madagaskaru, šest na africkém kontinentu, tři v Jižní Americe a jedenáct v jihovýchodní Asii.

Nejméně pravděpodobné je přežití vietnamského hulmana zlatohlavého, který v počtu šedesáti až sedmdesáti jedinců žije pouze na ostrově Cat Ba v Tonkinském zálivu. Další dva druhy - lemur madagaskarský a gibon černochocholatý - jsou na tom obdobně.

Jejich skupiny čítají kolem stovky jedinců. Kvůli zásahům člověka se také výrazně zmenšila populace goril nigerijských - na tři sta - které žijí na svazích hor, na hranici mezi Kamerunem a Nigérií.

Experti však poukazují na to, že nejohroženější druhy nejsou vždy těmi nejvzácnějšími. Nicméně se shodují na tom, že postoje vlád k ochraně ohrožených druhů nejsou většinou dostačující.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Například gibon hainanský, který byl pojmenován po ostrově, na kterém byl objeven, "je momentálně nejvzácnějším primátem na celém světě," řekl Simon Stuart z IUCN.

"Čínská vláda má přísná opatření na ochranu přírody. Tyto primáti však na listině ohrožených druhů nejsou, neboť se už v jejich případě nedá moc dělat," dodal.

"Jedna věc je zabránit vyhynutí druhu, druhou věcí je však začít přemýšlet nad obnovou populace." Nejhorší pro zvířata je podle vědců pálení a mýcení tropických pralesů kvůli zemědělství.

V jihovýchodní Asii existuje pak ještě ilegální obchod se zvířaty, která jsou zabíjena na jídlo nebo kvůli tradiční medicíně, jež využívá některé části zvířecích těl.

"Ze všech našich studií vyplývá, že nejhorší je být zvířetem (větším než králík) v tropické Asii," řekl Stuart. Situace ve Vietnamu a Laosu je podle jeho slov "obzvláště zoufalá".

 

Právě se děje

před 51 minutami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy