Poklady z blešáku. Prodat i koupit tu lze snad všechno

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
7. 2. 2025 8:00
Na bleším trhu se leckdy ze starých krámů stávají nové poklady. Nakupování tam připomíná lov: nikdy nevíte, co ulovíte, ale vždycky to bude stát za to. Obvykle je to místo, kde se kýč potkává s uměním, přitahuje sběratele i ty, co shánějí praktické věci.

Bleší trhy jsou fenomén. Původně z konce osmdesátých a počátku devadesátých let, kdy se tam dalo objevit (skoro) všechno, co jinde chybělo. Navzdory všemu, blešáky vydržely až do dneška. Možná přitahují podivíny, sběratele všeho možného, ale vedle toho ukrývají nostalgii a opravdové poklady. Například blešák v Praze patří mezi největší v Evropě a těší se velké oblibě. Na bleším trhu se zkrátka mísí vůně starých věcí, praktických kousků a kuriozit s energií nových objevů. Místo, kde se můžete pobavit, inspirovat a možná i zbohatnout.

Poklad z dynastie Severní Sung. Tisíc let stará mísa za miliony

V roce 2013 koupil sběratel na bleším trhu v New Yorku porcelánovou mísu za pouhé tři dolary. Později bylo zjištěno, že jde o vzácnou čínskou mísu z dynastie Severní Sung (960-1127). Bílá porcelánová miska o průměru 12,5 centimetru byla vydražena na prestižní aukci v New Yorku, kterou pořádala aukční síň Sotheby's, za ohromujících 2,2 milionu dolarů, a stala se příkladem nečekaného objevu z blešáku.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy