Poklady z blešáku. Prodat i koupit tu lze snad všechno

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
7. 2. 2025 8:00
Na bleším trhu se leckdy ze starých krámů stávají nové poklady. Nakupování tam připomíná lov: nikdy nevíte, co ulovíte, ale vždycky to bude stát za to. Obvykle je to místo, kde se kýč potkává s uměním, přitahuje sběratele i ty, co shánějí praktické věci.

Bleší trhy jsou fenomén. Původně z konce osmdesátých a počátku devadesátých let, kdy se tam dalo objevit (skoro) všechno, co jinde chybělo. Navzdory všemu, blešáky vydržely až do dneška. Možná přitahují podivíny, sběratele všeho možného, ale vedle toho ukrývají nostalgii a opravdové poklady. Například blešák v Praze patří mezi největší v Evropě a těší se velké oblibě. Na bleším trhu se zkrátka mísí vůně starých věcí, praktických kousků a kuriozit s energií nových objevů. Místo, kde se můžete pobavit, inspirovat a možná i zbohatnout.

Negativy slavného fotografa Adamse za čtyři miliardy

Netušené štěstí se v roce 2000 usmálo na malíře pokojů a amatérského sběratele umění Ricka Norsigiana, který na bleším trhu v Kalifornii koupil krabici skleněných negativů za 45 dolarů, které dokonce usmlouval z původních 70. Analýzou se přišlo na to, že by mohlo jít o ztracené negativy slavného fotografa Ansela Adamse, známého svými ikonickými snímky Yosemitského parku. A tak Norsigian z negativů tiskl plakáty, které prodával. Jenže příběh o znovunalezeném pokladu není tak jednoznačný, tým expertů sice potvrdil jejich autenticitu a ocenil je na 200 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun), správci pozůstalosti Adamse tvrzení okamžitě zpochybnili a přišli s výkladem, že hodnota Adamsových děl spočívá především v jeho osobitém zpracování fotografií v temné komoře, nikoliv v samotných negativech. No a nakonec se objevila zpráva, že původním majitelem negativů byl úplně obyčejný a úplně neznámý fotograf Earl Brooks. A pohádka o pokladu z blešáku dostala vážnou trhlinu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy