Poklad na stříbrném jezeře aneb Plitvická jezera

Ilona Víchová
12. 7. 2012 9:33
Navštivtě Plitvická jezera a užijte si atmosféru Vinnetoua
Foto: Aktuálně.cz

Jedním z nejkrásnějších míst v Chorvatsku jsou jistě i Plitvická Jezera. Tento nejznámější národní park v Licko-senjské župe v Chorvatsku doslova vábí turisty na svou romantickou krajinu. Při putování na dovolenou k moři do Chorvatska nezapomeňte navštívit i panenskou přírodu, která se v originálním jazyce jmenuje Plitvička jezera.

Kudy k Plitvickým jezerům

Plitvická jezera se nachází na horním toku řeky Korana. Jsou obklopená horskými vápencovými masivy Velká a Malá Kapela a Pleševica. Pokud se chcete zorientovat pomocí měst, najdete je mezi městy Karlovac a Zadar. Návštěvníky uchvátí neuvěřitelných 140 vodopádů, které jsou tvořeny terasovitě rozloženými krasovými jezery. Velikost parku je necelých 30 hektarů. Součástí vodopádů je i 20 tajemných jeskyň a zřídel.

Foto: Aktuálně.cz

Přírodu obklopují bukové a smrkové lesy, ve kterých se ukrývají medvědi, srny, lišky nebo divoká prasata. Jezera tvoří celkově plochu okolo 217 hektarů. 16 větších a několik malých jezer se nachází na 5 řekách, Korana, Crna, Biela, Plitvica a Rječica. Někteří z vás si krásu jezer vybaví z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, který se natáčel podle románu Karla Maye.

Historie Plitvických jezer

Pověst praví, že jezera vznikla v období velkého sucha. Místní obyvatelé se modlili, aby spadla jediná kapka vody. Nad lidmi se slitovala Černá královna a spolu s větrem přivolala několikadenní déšť, při kterém vznikla Plitvická jezera. Ve skutečnosti jde o vápencovou proláklinu, která se mění a tvaruje podle nárůstu travertinových hrází, erozí bloků a dalších vlivů.

Terasy tvoří zvláštní bakterie, které žijí v mechu a trávě. Rostou až 3 cm za rok. Zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich zaplavením vznikla dolní jezera. Změnu barvy vody můžeme dokonce i sledovat. Mění se od azurové přes zelenou až po tmavě modrou či šedou. Za takové zbarvení je zodpovědné množství minerálů a organismů ve vodě. Stejně tak si s barvou vody pohrává bahno přinesené deštěm nebo dopad slunečních paprsků.

Foto: Aktuálně.cz

Horní a Dolní část Plitvických jezer

Horní část jezer se nachází v dolomitové kotlině a tvoří je 12 jezer: Proščansko jezero, Ciginovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Gradinsko jezero, Kozjak a Veliki Burget. Největším z těchto jezer je bez pochyby Prošcanské jezero, který se rozprostírá na ploše 80 hektarů. Jezera jsou terasovitě rozložená a jednotlivé terasy a hráze se zvětšují a tvoří překrásné vodopády.

Dolní část Plitvických jezer je tvořená 4 jezery, Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac a Novakovica Brdo. Tato jezera vznikala právě již zmiňovaným propadem podzemních jeskyní nebo vymletím pomocí vod z horních jezer a jejich vodopádů.

Prohlídka Plitvických jezer

Jezera nabízí celkem šest prohlídkových tras, které vedou po dřevěných chodníčcích nad potůčky a pod vodopády. Nejdelší trasa měří okolo 18 kilometrů. Jednotlivé vstupenky platí jeden den. Pokud chcete zůstat v některých z hotelů či kempů, můžete si vstupenku nechat prodloužit. Cena vstupenky zahrnuje i použití elektro-lodě na jezeře Kozjak a panoramatického vlaku v ceně vybraného programu výletu.

Foto: Aktuálně.cz

Rezervovat vstupenky nemusíte. Dospělý člověk zaplatí v hlavní sezóně 2012 110 Kun. Dvoudenní vstupné pro dospělého vyjde na 180 Kun. Děti do 18 let si za jednodenní vstupenku zaplatí 55 Kun. Do sedmého roku dítěte máte vstupenku zdarma. Otevírací doba v letním období je od 7 do 20 hodin. Do areálu jsou dva vstupy v dolní části, Ulaz a ve střední části Hladovina. Návštěvník dostane ke vstupence i mapku s vyznačenou prohlídkovou trasou.

Pokud chcete na své dovolené v Chorvatsku Plitvická jezera navštívit. Pamatujte, že ze Šibeniku je to 220 kilometrů a ze Zadaru 150 kilometrů jedna cesta. Ubytovat se můžete v hotelech Bellevue, Jezero, Plitvice nebo Grabovac. Pro méně náročné jsou k dispozici kempy Korana a Borje. V případě, že u jezer nechcete přenocovat, jde o velmi dlouhý a náročný výlet. Nejlepší je se u jezer ubytovat nebo je navštívit při cestě k moři nebo cestou domů. Mějte na paměti, že i ta nejkratší trasa kolem Plitvických jezer trvá až čtyři hodiny.

 

 

Právě se děje

Další zprávy