Pohřešovaný hasič se našel v Kalifornii, jak se tam dostal ze státu New York, si nepamatuje

Martin Brychta Martin Brychta
17. 2. 2018 7:30
Muž se ztratil při lyžování na východním pobřeží Spojených států, později se přihlásil policii na druhém konci země. Z cesty přes celé USA dlouhé 4 800 kilometrů si ale nic nepamatuje.
Hasiči - auto
Hasiči - auto | Foto: Thinkstock

Z tohoto výletu bude mít devětačtyřicetiletý torontský hasič nejspíš ještě pěkně dlouho zamotanou hlavu. Constantinos Filippidis zmizel 7. února při lyžování na hoře Whiteface Mountain v americkém státě New York. O šest dní později zavolal tísňovou linku z letiště v kalifornském Sacramentu a ohlásil, že se ztratil.

Policie na místo vyslala hlídku, která mužovu totožnost potvrdila. Zdál se jí dezorientovaný a zmatený, zároveň měl na sobě lyžařské boty, bundu a helmu. Policistům podle serveru BBC řekl, že se přes Státy dostal na kamionu, nepamatoval si ale žádné podrobnosti ani o vozidle, ani o jeho řidiči. Dodal také, že hodně spal.

Podle seržanta Shauna Hamptona ze sakramentského úřadu šerifa se Filippidis domnívá, že musel utrpět někdy v minulých dnech úraz hlavy.

Policisté rovněž vyloučili, že by Filippidis byl pod vlivem drog či alkoholu, napsal server The Independent. Převezli ho nicméně do nemocnice na pozorování, kde však lékaři nenašli žádná zranění. Později byl Filippidis propuštěn a zatím nečelí žádnému obvinění. 

Při vyšetřování také vyšlo najevo, že si muž nechal ostříhat vlasy a v Kalifornii si koupil iPhone. "Řekněme, že nám zbývá ještě najít odpovědi na pár otázek," glosoval celou záležitost seržant Hampton.

K pomoci vyřešit záhadu vyzvaly taky úřady státu New York, které po ztraceném hasiči vyhlásily pátrání. "Pokud se nám přihlásí člověk, který Filippidise na jeho cestě potkal, bude to pro nás znamenat neocenitelnou pomoc," řekl na tiskové konferenci major newyorské státní policie John Tibbitts. Pomoc přislíbil i sám Filippidis, který se ve středu do státu New York vypravil, aby ho mohla místní policie vyslechnout.

Zatím také není jasné, kolik newyorské úřady stála šestidenní pátrací akce, do které se kromě vrtulníku zapojilo na 140 lidí. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy