Pohřešovaný hasič se našel v Kalifornii, jak se tam dostal ze státu New York, si nepamatuje

Martin Brychta Martin Brychta
17. 2. 2018 7:30
Muž se ztratil při lyžování na východním pobřeží Spojených států, později se přihlásil policii na druhém konci země. Z cesty přes celé USA dlouhé 4 800 kilometrů si ale nic nepamatuje.
Hasiči - auto
Hasiči - auto | Foto: Thinkstock

Z tohoto výletu bude mít devětačtyřicetiletý torontský hasič nejspíš ještě pěkně dlouho zamotanou hlavu. Constantinos Filippidis zmizel 7. února při lyžování na hoře Whiteface Mountain v americkém státě New York. O šest dní později zavolal tísňovou linku z letiště v kalifornském Sacramentu a ohlásil, že se ztratil.

Policie na místo vyslala hlídku, která mužovu totožnost potvrdila. Zdál se jí dezorientovaný a zmatený, zároveň měl na sobě lyžařské boty, bundu a helmu. Policistům podle serveru BBC řekl, že se přes Státy dostal na kamionu, nepamatoval si ale žádné podrobnosti ani o vozidle, ani o jeho řidiči. Dodal také, že hodně spal.

Podle seržanta Shauna Hamptona ze sakramentského úřadu šerifa se Filippidis domnívá, že musel utrpět někdy v minulých dnech úraz hlavy.

Policisté rovněž vyloučili, že by Filippidis byl pod vlivem drog či alkoholu, napsal server The Independent. Převezli ho nicméně do nemocnice na pozorování, kde však lékaři nenašli žádná zranění. Později byl Filippidis propuštěn a zatím nečelí žádnému obvinění. 

Při vyšetřování také vyšlo najevo, že si muž nechal ostříhat vlasy a v Kalifornii si koupil iPhone. "Řekněme, že nám zbývá ještě najít odpovědi na pár otázek," glosoval celou záležitost seržant Hampton.

K pomoci vyřešit záhadu vyzvaly taky úřady státu New York, které po ztraceném hasiči vyhlásily pátrání. "Pokud se nám přihlásí člověk, který Filippidise na jeho cestě potkal, bude to pro nás znamenat neocenitelnou pomoc," řekl na tiskové konferenci major newyorské státní policie John Tibbitts. Pomoc přislíbil i sám Filippidis, který se ve středu do státu New York vypravil, aby ho mohla místní policie vyslechnout.

Zatím také není jasné, kolik newyorské úřady stála šestidenní pátrací akce, do které se kromě vrtulníku zapojilo na 140 lidí. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy