Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Podvodníci zneužívají údajů na sociálních sítích a půjčují si - rizika půjček na OP

komerční článek
6. 12. 2021 15:06
Na sociálních sítích tráví člověk v průměru 2,5 hodiny denně. To je opravdu hodně času na to, aby podvodník zacílil a zneužil osobní údaje ve svůj prospěch. Jak řešit půjčky a jak rozpoznat podvodníka na internetu?
Foto: Pexels.com

Podvodníci rádi lákají osoby na různé půjčky a získávají tím potřebné údaje k dalším trestným činnostem. Pokud je někdo v situaci, kdy řeší půjčku či úvěr, měl by být obezřetný. 

Na internetu funguje celá řada srovnávacích portálů, kde si člověk může ověřit serióznost jednotlivých poskytovatelů půjček. Webové stránky jako portál NavigatorUveru.cz mohou pomoci při volbě správné půjčky. Běžně dostupné jsou půjčky bankovní. Existují ovšem i další způsoby. Jedním z nich jsou třeba půjčky s exekucí. Ty rádi vyhledávají lidé s problémem v registrech a jedním z důvodů může být zkušenost s exekucí.

Při sjednávání půjčky si banka bere údaje zákazníka. Půjčka na občanský průkaz by měla chránit obě strany. Co když někdo nesplňuje požadavky banky? Pak jsou tu nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí. Pokud se ovšem úvěrový produkt chlubí tím, že půjčky opravdu půjčí nebo půjčí každému, tak cena takového úvěru bude vysoká. Na úrocích u takového úvěru zájemci přeplácí spoustu peněz a přínos takového úvěru je nízký až záporný.

Veškeré informace, které sledují dění a novinky ve světě financí a úvěrů jsou přehledně rozepsané na specializovaných internetových portálech, jedním z nich je na úvěry zaměřený portál www.niklak.cz. Na specializovaných internetových portálech je možné najít informace o běžných úvěrech a také informace pro komplikovanější situace žadatelů o půjčku, jako jsou případy, při kterých zájemci žádají o půjčky v exekuci, půjčky na směnku nebo různé další formy nebankovních půjček.

Půjčky na občanský průkaz jsou bezpečné. I tak je třeba dát pozor na zloděje a podvodníky.
Půjčky na občanský průkaz jsou bezpečné. I tak je třeba dát pozor na zloděje a podvodníky. | Foto: Pexels.com

Falešné profily na sociálních sítích

Sociální sítě jsou velmi populární. Již dávno neplatí, že uživateli jsou jen mladší ročníky. Například Facebook čím dál více přitahuje právě starší osoby, které jsou v kontaktu se vzdálenou rodinou nebo přáteli. 

Stejně jako mladší, tak i starší osoby jsou hlavní bod zájmu podvodníků. Ti, je mnohdy považují za snadný cíl. I když na internetu se může terčem podvodníků stát úplně kdokoli. A co je horší? Člověk si toho nemusí ze začátku vůbec všimnout. 

Kromě zábavy a určité formy socializace přináší sociální sítě i mnoho problémů. Nikdy nelze se 100 % zárukou tvrdit, že vám píše osoba nebo společnost, za kterou se vydává někdo na druhé straně.  

Falešných profilů je všude plno. Nehledě na to, zda jde o známou osobnost či kamarádku ze školy. Oslovit může kdokoli, kohokoli. Je důležité dbát na určitá pravidla komunikace. Nenechat se nikdy přemlouvat ani zlákat k zaslání telefonních čísel nebo čísel na platební kartě a PIN kódu.

Banka zná všechna potřebná data klienta a nemá důvod si je ověřovat. Stejně i kamarád nebo příbuzný se může zeptat přímo dané osoby z očí do očí a nevyužívat profilu na sociálních sítích.

Jak poznat podvodníka na internetu? 

To, jestli jde o podvodníka, který chce zneužít důvěřivé osoby i jejich peníze lze mnohdy odhalit podle počátečních signálů. Jak poznat podvodníka na sociálních sítích? Jak se nenechat oklamat? Jaké signály napoví, že osoba lže?

  • Lidé, kteří vás žádají o peníze a které neznáte osobně.
  • Lidé, kteří vás žádají o zaslání peněz nebo poukazů, abyste získali půjčku, cenu nebo jinou výhru.
  • Kdokoli, kdo po vás chce peníze, abyste se mohli ucházet o práci.
  • Stránky reprezentující velké firmy, organizace nebo veřejně známé osobnosti, které nejsou ověřené.
  • Lidé, kteří vás žádají o přesun konverzace mimo Facebook do méně veřejného a méně bezpečného prostředí, třeba na jiný e-mail.
  • Lidé, kteří se vydávají za vašeho přítele nebo příbuzného v nouzové situaci.
  • Lidé, kteří překrucují, kde se nachází. Když se někdo zaregistruje na Messenger přes číslo mobilního telefonu, můžete si zkontrolovat, z jaké země toto telefonní číslo pochází. Pokud máte podezření, že se vás stránka pokouší podvést, můžete zkontrolovat její polohu.
  • Zprávy a příspěvky s pravopisnými a gramatickými chybami.
  • Lidé a účty, které vás posílají na nějakou stránku, kde si máte vyzvednout výhru

(zdroj: Policie ČR)

Proč nezveřejňovat svoje údaje na internetu?

V minulosti se stalo již mnoho případů, které bohužel neskončili dobře ani pro jednu stranu. Podvodníci si často vytipují člověka na internetu, který je někomu z nich podobný nebo má stejné jméno. 

Zfalšují jeho doklady, díky kterým se mohou dostat třeba i do bankovních účtů na vlastní žádost s falešnými doklady. Často se díky dvoufázovým ověřením k penězům nedostanou nebo je banka odhalí dřív, než stihnou něco napáchat. Na to, se ovšem nedá spoléhat. 

Pokud se podvodníci k penězům dostanou, snaží se nezanechat stopy. Posílají peníze na účty, převádí je na kryptoměny a pak zpět v korunách na své účty.

Pozor na falešné profily, soutěže a ověřovací odkazy.
Pozor na falešné profily, soutěže a ověřovací odkazy. | Foto: Pexels.com

Podvodníci mohou získat potřebné údaje i díky falešným e-mailům, SMS zprávám, kde chtějí něco potvrdit nebo ověřit hesla. Často přes nějakou výhru, soutěže nebo pod falešným profilem. Dalo by se najít mnoho způsobů, proto je důležité si doklady a osobní údaje střežit, nikdy neuvádět nic na internetu a neklikat na odkazy, když nemusíte. 

Při krádeži nebo ztrátě dokladů je zapotřebí vše nahlásit na Policii ČR a kontaktovat svoji banku kvůli blokaci karty. Na sociálních sítích lze falešný profil nahlásit a zablokovat. Pokud si někdo neví rady, určitě je dobré se obrátit na blízkou osobu nebo linku 158.

Budoucnost s digitálními doklady

Nedávný návrh Evropské komise na zrušení občanských průkazů v podobě plastové kartičky a zřízení digitálního dokladu, příliš nehraje do karet klasickým podvodníkům. Jak by měl digitální OP vypadat? Lidem se pod jedněmi přihlašovacími údaji mají zpřístupnit evropské služby i služby české státní správy. 

V projektu se počítá také se začleněním rozhraní komerčních subjektů, jako jsou klientské zóny bank a pojišťoven nebo profily na velkých internetových platformách. Návrh by se měl schválit příští rok.

Pokud Evropská komise digitální doklad odsouhlasí, budou se muset následně prověřit možná rizika zneužití cizí identity. Systém musí v první řadě splnit řadu bezpečnostních kritérií. Uživatele budou muset být stejně opatrní v digitálním světe. 

 

Právě se děje

Další zprávy