Podmořské peklo je rájem červů, zjistili vědci

bh
20. 2. 2008 22:10
Rakouští biologové zkoumají extrémní hloubky

Vídeň - Žijí v téměř vroucí vodě v hlubinách oceánu a energii doplňují spalováním síry.

O prapodivných červech z temných a jinak ledových vod vědí experti už téměř třicet let. Přesto je stále mnohé překvapuje. Naposledy například neobvykle barevné kolonie obřích červů Alvinella pompejana, které nafotili rakouští biologové.

Monika Brigtová a její tým z vídeňské univerzity zkoumá živočichy žijící v extrémním prostředí. Její doménou jsou tzv. meiobenthy, druhy měřící méně než jeden milimetr, které žijí bez kyslíku v prostředí věčné tmy.

Patnáct nových druhů

Při posledním ponoru s ponorkou Alvin ve vodách Mexického zálivu ale mezinárodní tým kromě objevu patnácti zcela nových druhů mikroorganismů nafotil také úžasný svět neuvěřitelně odolných mořských červů.

Žijí ve středooceánském hřbetu ve vodách, kde se teplota běžně pohybuje kolem nuly. Životodárné teplo ale přeci mají - vybírají si totiž okolí tektonických puklin, z nichž díky vysokému tlaku proudí voda o teplotě až 360 stupňů.

Riftia má raději vlažnou vodu - do třiceti stupňů.
Riftia má raději vlažnou vodu - do třiceti stupňů. | Foto: Oddělení mořské biologie, Vídeň

Červům ale běžně stačí "jen" kolem 80° C. Energii pak získávají chemosyntézou, konkrétně zpracováváním oxidů síry. Termoregulaci zajišťuje trubičkovitý povrch těla, který otevíráním a zavíráním udržuje teplotu.

Obří červi navíc žijí v symbióze se sirnými bakteriemi. A právě zkoumání pronikání bakterií do dvaceticentimetrových červů v extrémních podmínkách může mít podle Brightové praktické dopady.

"Domníváme se, že podobné mechanismy jsou velmi staré. Naše bádání tedy může pomoci porozumět infekčním procesům," řekla Brightová věstníku rakouského Fondu pro podporu vědeckého bádání. 

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy