Podle lidí na sociální síti byl Renoir břídil a mazal. Žádají odstranit jeho díla z galerií

ČTK ČTK
8. 10. 2015 7:00
"Renoir byl břídil" a podobná hesla razí hnutí na Instagramu, které má několik tisíc příznivců. Podle zakladatele byl impresionistický malíř naprosto neschopným umělcem. Proto společně s fanoušky žádá, aby byla díla tohoto francouzského malíře stažena ze světových galerií.
Foto: Instagram

Boston - Francouzský malíř Auguste Renoir byl mazal a jeho díla by měla být stažena ze světových galerií, tvrdí nové hnutí vzniklé na internetové galerii Instagram.

Guerrilla Art Lecture. Coming to a confused art museum near you. #renoirsucksatpainting

Fotka zveřejněná uživatelem Renoir Sucks At Painting (@renoir_sucks_at_painting),

Příznivci skupiny, kterou založil jistý Max Geller, v úterý na podporu své myšlenky manifestovali před bostonským muzeem výtvarného umění, kde visí mnoho malířových děl.

Demonstrující nesli transparenty s nápisy jako "ReNOir" nebo "Sundejte je! Renoir byl břídil".

Na otázku britského listu The Guardian, co přesně mu na významném impresionistovi vadí, Geller odpověděl: "Proč si tolik lidí myslí, že je dobrý? Viděli jste jeho obrazy? Stromy jsou ve skutečnosti krásné, ale podle Renoira jsou jen směsicí klikyháků," řekl Geller, zakladatel účtu nazvaného Renoir Sucks at Painting (Renoir stojí jako malíř za houby).

Renoir je považován za dobrého malíře jen proto, že jeho obrazy visí v galeriích, ale tato argumentace je mylná, soudí Geller. Renoira nenávidí tak silně, že na svém účtu kritizuje jeho díla a pózuje před nimi s rozzlobeným výrazem v obličeji. Gellerův účet už sleduje přes 4 tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy