Podle lidí na sociální síti byl Renoir břídil a mazal. Žádají odstranit jeho díla z galerií

ČTK ČTK
8. 10. 2015 7:00
"Renoir byl břídil" a podobná hesla razí hnutí na Instagramu, které má několik tisíc příznivců. Podle zakladatele byl impresionistický malíř naprosto neschopným umělcem. Proto společně s fanoušky žádá, aby byla díla tohoto francouzského malíře stažena ze světových galerií.
Foto: Instagram

Boston - Francouzský malíř Auguste Renoir byl mazal a jeho díla by měla být stažena ze světových galerií, tvrdí nové hnutí vzniklé na internetové galerii Instagram.

Guerrilla Art Lecture. Coming to a confused art museum near you. #renoirsucksatpainting

Fotka zveřejněná uživatelem Renoir Sucks At Painting (@renoir_sucks_at_painting),

Příznivci skupiny, kterou založil jistý Max Geller, v úterý na podporu své myšlenky manifestovali před bostonským muzeem výtvarného umění, kde visí mnoho malířových děl.

Demonstrující nesli transparenty s nápisy jako "ReNOir" nebo "Sundejte je! Renoir byl břídil".

Na otázku britského listu The Guardian, co přesně mu na významném impresionistovi vadí, Geller odpověděl: "Proč si tolik lidí myslí, že je dobrý? Viděli jste jeho obrazy? Stromy jsou ve skutečnosti krásné, ale podle Renoira jsou jen směsicí klikyháků," řekl Geller, zakladatel účtu nazvaného Renoir Sucks at Painting (Renoir stojí jako malíř za houby).

Renoir je považován za dobrého malíře jen proto, že jeho obrazy visí v galeriích, ale tato argumentace je mylná, soudí Geller. Renoira nenávidí tak silně, že na svém účtu kritizuje jeho díla a pózuje před nimi s rozzlobeným výrazem v obličeji. Gellerův účet už sleduje přes 4 tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy