Podívejte: V Grónsku se utrhla kra větší než Manhattan

Zahraničí Zahraničí
9. 8. 2010 11:35
Její rozloha činí 250 kilometrů čtverečních, tloušťka ledu dosahuje 200 metrů

Nuuk (Grónsko) - Obrovská ledová kra, čtyřikrát tak veliká jako Manhattan, se o víkendu odlomila na severozápadě Grónska.

Její rozloha činí dvě stě padesát kilometrů čtverečních, tloušťka ledu dosahuje dvě stě metrů. Kra má takový objem, že by to na 120 dní pokrylo spotřebu pitné vody ve Spojených státech.

Satelitní snímky ukazují, že Petermannův ledovec, druhý největší v Grónsku, ztratil již přibližně čtvrtinu svého ledovcového šelfu, tedy té části, která plave na mořské hladině.

Vědci si nejsou jisti, zda je odlomení kry přímo důsledkem globálního oteplování, i když je to dosti pravděpodobné.

Grónské ledovce se odlamují především z toho důvodu, že jejich stabilitu narušuje voda z tajícího ledu a sněhu, která vtéká do puklin, jež v nich vznikají. Prvních šest měsíců letošního roku bylo podle meteorologů vůbec nejteplejších od okamžiku, kdy se měření teplot provádějí.

Příčinou extrémně vysokých teplot je jednak klimatický jev El Niňo vznikající na východě Tichého oceánu, jednak jsou to emise skleníkových plynů. Každým rokem se od Grónska odlomí stovky ker. Kra této velikosti se ale naposledy od ostrova oddělila v roce 1962.

Plující ledový ostrov se nyní posouvá k jihu a může ohrozit lodní dopravu v úžinách mezi Grónskem a pobřežím arktických ostrovů v Kanadě.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy