Podívejte: V Grónsku se utrhla kra větší než Manhattan

Zahraničí Zahraničí
9. 8. 2010 11:35
Její rozloha činí 250 kilometrů čtverečních, tloušťka ledu dosahuje 200 metrů

Nuuk (Grónsko) - Obrovská ledová kra, čtyřikrát tak veliká jako Manhattan, se o víkendu odlomila na severozápadě Grónska.

Její rozloha činí dvě stě padesát kilometrů čtverečních, tloušťka ledu dosahuje dvě stě metrů. Kra má takový objem, že by to na 120 dní pokrylo spotřebu pitné vody ve Spojených státech.

Satelitní snímky ukazují, že Petermannův ledovec, druhý největší v Grónsku, ztratil již přibližně čtvrtinu svého ledovcového šelfu, tedy té části, která plave na mořské hladině.

Vědci si nejsou jisti, zda je odlomení kry přímo důsledkem globálního oteplování, i když je to dosti pravděpodobné.

Grónské ledovce se odlamují především z toho důvodu, že jejich stabilitu narušuje voda z tajícího ledu a sněhu, která vtéká do puklin, jež v nich vznikají. Prvních šest měsíců letošního roku bylo podle meteorologů vůbec nejteplejších od okamžiku, kdy se měření teplot provádějí.

Příčinou extrémně vysokých teplot je jednak klimatický jev El Niňo vznikající na východě Tichého oceánu, jednak jsou to emise skleníkových plynů. Každým rokem se od Grónska odlomí stovky ker. Kra této velikosti se ale naposledy od ostrova oddělila v roce 1962.

Plující ledový ostrov se nyní posouvá k jihu a může ohrozit lodní dopravu v úžinách mezi Grónskem a pobřežím arktických ostrovů v Kanadě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 46 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy