Podcast Petra Viziny: Romantizující pohled na Romy je pryč, říká fotograf Mihaliček

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
4. 3. 2020 18:00
Slovenská média nedávno slavila: 55 procent lidí v chudinských osadách na východě země už má přístup k tekoucí vodě! Čtyřiapadesátiletý fotograf Jan Mihaliček zbystřil: jak asi vypadá život zbylých obyvatel v ghettech "městského typu" - v útrobách rozpadlých sídlišť blízko Trebišova, Michalovců a Sečovců?

"Řekli mi, že mám očekávat tři nejhorší místa na Slovensku. V Trebišově je předělem mezi běžnou čtvrtí a ghettem jediná ulice. Výsledek mě nevyděsil, spíš jsem se hrozně naštval na systém, že se na ty lidi vykašlal," popisuje své zážitky Mihaliček. A dodává: "Snažil jsem se zachytit jejich situaci. I v děsu, který je pro nás nepředstavitelný, jsou děti schopné žít šťastně. Ale vidím, že cesta odtamtud ven je v podstatě nemožná."

Podcast s Janem Mihaličkem si můžete poslechnout zde:

Černobílé reportážní momentky, které na místě pořídil, jsou dnes součástí výstavy v Domu fotografie spravovaném Galerií hlavního města Prahy. Expozici tvoří spolu s dalšími snímky fotografické skupiny 400 ASA, jež se snaží o renesanci dokumentární fotografie. Do jejích řad patří krom Mihalička také Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Tomki Němec, Antonín Kratochvíl, Jan Dobrovský a Martin Wágner.

"První kontakt se odehrává s dětmi. Dospělí sledují, jak se k nim chováte," popisuje Mihaliček vstup do osady, kde fotografoval. "Nesmíte je mít za zvířátka v zoologické zahradě. Nadřazenost je bariéra, přes kterou se nedostanete. Snažím se, abych na fotkách zachoval lidem důstojnost."

Své fotografie z romských osad hodlá Jan Mihaliček vystavit také v Bruselu, aby zástupci evropských institucí viděli, že pomoc stále ještě často nedoputuje k těm nejpotřebnějším. Podle fotografova přesvědčení může změna přijít jedině po tlaku zvenku.

Na Slovensku si Mihaliček podle svých slov potvrdil, že pokud začneme Romy potkávat v běžných pozicích, jako je lékař, policista nebo soudce, začneme je akceptovat.

V minulosti jako reportér procestoval Afghánistán, fotil zajaté sovětské vojáky v Pákistánu, byl válečným zpravodajem v zemích bývalé Jugoslávie nebo v Náhorním Karabachu.

Vítejte u podcastu Petra Viziny s Janem Mihaličkem. K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy