Podcast Petra Viziny: Romantizující pohled na Romy je pryč, říká fotograf Mihaliček

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
4. 3. 2020 18:00
Slovenská média nedávno slavila: 55 procent lidí v chudinských osadách na východě země už má přístup k tekoucí vodě! Čtyřiapadesátiletý fotograf Jan Mihaliček zbystřil: jak asi vypadá život zbylých obyvatel v ghettech "městského typu" - v útrobách rozpadlých sídlišť blízko Trebišova, Michalovců a Sečovců?

"Řekli mi, že mám očekávat tři nejhorší místa na Slovensku. V Trebišově je předělem mezi běžnou čtvrtí a ghettem jediná ulice. Výsledek mě nevyděsil, spíš jsem se hrozně naštval na systém, že se na ty lidi vykašlal," popisuje své zážitky Mihaliček. A dodává: "Snažil jsem se zachytit jejich situaci. I v děsu, který je pro nás nepředstavitelný, jsou děti schopné žít šťastně. Ale vidím, že cesta odtamtud ven je v podstatě nemožná."

Podcast s Janem Mihaličkem si můžete poslechnout zde:

Černobílé reportážní momentky, které na místě pořídil, jsou dnes součástí výstavy v Domu fotografie spravovaném Galerií hlavního města Prahy. Expozici tvoří spolu s dalšími snímky fotografické skupiny 400 ASA, jež se snaží o renesanci dokumentární fotografie. Do jejích řad patří krom Mihalička také Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Tomki Němec, Antonín Kratochvíl, Jan Dobrovský a Martin Wágner.

"První kontakt se odehrává s dětmi. Dospělí sledují, jak se k nim chováte," popisuje Mihaliček vstup do osady, kde fotografoval. "Nesmíte je mít za zvířátka v zoologické zahradě. Nadřazenost je bariéra, přes kterou se nedostanete. Snažím se, abych na fotkách zachoval lidem důstojnost."

Své fotografie z romských osad hodlá Jan Mihaliček vystavit také v Bruselu, aby zástupci evropských institucí viděli, že pomoc stále ještě často nedoputuje k těm nejpotřebnějším. Podle fotografova přesvědčení může změna přijít jedině po tlaku zvenku.

Na Slovensku si Mihaliček podle svých slov potvrdil, že pokud začneme Romy potkávat v běžných pozicích, jako je lékař, policista nebo soudce, začneme je akceptovat.

V minulosti jako reportér procestoval Afghánistán, fotil zajaté sovětské vojáky v Pákistánu, byl válečným zpravodajem v zemích bývalé Jugoslávie nebo v Náhorním Karabachu.

Vítejte u podcastu Petra Viziny s Janem Mihaličkem. K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 28 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy