Podcast Petra Viziny: Jsem žena, takže Němci ode mě nic nečekali, říká Wagnerová

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Nakladatelství Prostor Nakladatelství Prostor
25. 3. 2020 18:00
Se spisovatelkou Alenou Wagnerovou o silných mužských hlasech, ženách za socialismu i životě na zámku.

"Jsi dobrá, Aleno, ale výšiny mužského ducha žena dosáhnout nemůže," zazní v nových povídkách česko-německé spisovatelky a historičky Aleny Wagnerové mužský hlas. Patří básníkovi Jiřímu Kuběnovi, který byl společně s Wagnerovou, Václavem Havlem nebo Josefem Topolem v 50. letech minulého století jedním ze "šestatřicátníků" - neformální skupiny, jíž spojoval rok narození.

Podcast s Alenou Wagnerovou si můžete poslechnout zde:

"Dcera významného učence, intelektuálka z brněnské protestantské rodiny, platila za emancipovanou dívku a předchůdkyni feminismu dávno před tím, než se to slovo objevilo," charakterizuje Alenu Wagnerovou spisovatel Pavel Kosatík v knize Ústně více - Šestatřicátníci. Přesto dnes autorka přiznává, že ji tehdy hlas mužské dominance nahlodal. "Možná myslíš skutečně trochu jednodušeji než muži, říkala jsem si. Žena se mohla velmi dobře uplatnit, když memorovala to, co říkali muži."

Rozhodla se to změnit. Silným ženským hlasem tak začaly mluvit její knihy. Ta o Mileně Jesenské, lékařce a snoubence Franze Kafky. Stejně jako další o baronce Sidonii Nádherné. Z ženské perspektivy pak popsala i příběhy německých sociálních demokratů, katolíků a komunistů pronásledovaných za Hitlera a po válce odsunutých z Československa.

V nové povídkové knize Cestou životem, kterou vydalo nakladatelství Prostor, teď vzpomíná mimo jiné na pitoreskní prostředí zámku na Dobříši, který se v 60. letech stal něčím jako chráněnou dílnou československých spisovatelů.

V roce 1969 odešla Alena Wagnerová za manželem do tehdejšího západního Německa. S překvapením konstatovala, že emancipace ženy je tam daleko za tehdejším Československem. "Jako od ženy se ode mě nic nečekalo. Žena tehdy byla svým mužem definována," vzpomíná.

V polovině 70. let ve své nové domovině publikovala studii Žena za socialismu, jejíž české vydání v roce 2017 rozšířila o text reflektující polistopadové postavení mužů a žen. Konstatuje v něm, že reálná rovnoprávnost sahala podle jejích zkušeností ve státech někdejšího východního bloku mnohem dál než v demokratických zemích západní Evropy.

"Je chyba, že se feminismus v poslední době soustředil na určité drobnosti," říká dnes. "Problémem je ideologie neoliberalismu, který kariéru ženy vlastně podřizuje kariéře muže, protože vidí člověka jako hospodářský faktor, a ne jako Boží stvoření, které má zásadní právo na svou existenci," dodává.

Vítejte u podcastu s Alenou Wagnerovou. K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy