Po stopách pyšné princezny do Českého Švýcarska

Ilona Víchová
11. 11. 2011 12:25
Nejmladší Národní park České Švýcarsko má ledovou jeskyni a Pravčickou bránu, kde se točil film Letopisy Narnie

Skály, ledopády, horolezectví, to vše je možné objevit na výletě do Českého Švýcarska, které leží v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská. Romantický název mají na svědomí akademičtí malíři Adriana Zingg a Anton Graff. Celá oblast je známá pro svá unikátní skalní města. Středem celého kraje je hlavní město Krásná lípa.

Od pyšné princezny do Ledové díry

Okouzlující ruinu Dolského mlýna, která se nachází nedaleko Jetřichovic nelze minout cestou na Panské skály. Pro natáčení pohádky Pyšná princezna si je vybral režisér Bořivoj Zeman. Známá scéna, kdy král Miroslav a princezna Krasomila pomáhají v příbytku mlynáře semlít obilí se odehrávala právě tam. Druhým romantickým místem jsou Panské skály. Díky pohádce ji ročně navštěvují stovky turistů, kteří chtějí vidět, kam se král a princezna ukryli před vojáky.

Foto: Aktuálně.cz

Nejen čeští režiséři si kraj vybírají do svých filmů, ale také zahraniční filmaři už poznali krásy Českého Švýcarska. Štáb pohádkového filmu Letopisy Narnie si pro místo, kde vládne ledová královna, vybral symbol parku, Pravčickou bránu. Vypravíte se tam snadno například lodí Poseidon, která vyplouvá z Děčína do Bad Schandau. Při cestě zpět je možné zastavit v soutěskách a podívat se na bránu na vlastní oči. Pokud ovšem nezvolíte ještě bližší prohlídku. Na tu je nutné vyrazit pěšky. Což ovšem stojí za to, protože Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě. Oblouk, který se vypíná nad údolím má na výšku 26,5 metru, na šířka sedm až osm a jeho tloušťka je minimálně tři metry. V její těsné blízkosti je zámeček Sokolí hnízdo, kde se lze občerstvit. Ovšem až v dubnu, protože v zimních měsících je areál uzavřený.

Dalším unikátním místem je jeskyně na severních svazích Suchého vrchu, která nese název Ledová díra. K místu se dostanou jen opravdu zdatní turisté. Vede k ní strmá serpentinová stezka od údolní silnice. Kvůli ohromným posuvům kamenů je návštěva zakázaná. K vidění je v létě puklina ve skále, která je naplněná ledem. Nejlepším výchozím místem k Ledové jeskyni je osada Horní Světlá, kde je napojení na červenou značku. 

Foto: Aktuálně.cz

zimě si v Českém Švýcarsku užijí i lyžaři, kterým je ve ski areálu Jedlová k dispozici sedm set metrů dlouhý vlek Mezičky s více než kilometr dlouhou sjezdovku. Trochu netradiční aktivitu mohou odvážlivci vyzkoušet nedaleko Krásné lípy. Skijöring je sport oblíbený ve Skandinávii. Díky regulovatelné rychlosti si mohou adrenalinový zážitek vyzkoušet i lyžařští amatéři.  

Romantika a relaxace v okolí skal

V teplejších měsících je úžasnou podívanou soutěska Hřensko. Romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice patří mezi nejoblíbenější atrakci návštěvníků Českého Švýcarska. Při poutavém vyprávění převozníka se lidé mohou svézt Edmundovou a Divokou soutěskou oběma směry hluboko v útrobách skal. Automobil je možné nechat přímo v Hřensku na parkovišti a k místu dojít po stezce stezka dva kilometry proti proudu řeky Kamenice.

Foto: Aktuálně.cz

Nedaleko Hřenska se na saské straně nachází městečko Bad Schandau, které se pyšní termálními lázněmi. V aquaparku Toskana Therme si návštěvník může užívat relaxace v mnoha bazénech. Zajímavým zážitkem je koupání v mořské vodě, které doprovází meditační hudba a světelná videoprojekce. Dámy mohou projít wellness programy, které zahrnují i redukční masáže.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy