Po sto letech znovu postavili kostel ze sněhu

Radmila Nagovská
27. 1. 2012 10:39
Raritou v podobě sněhového kostela se mohou pochlubit lidé v malé bavorské vesničce Mitterfirmiansreut
Foto: Profimedia.cz

Mitterfirmiansreut leží jen pár kilometrů od hraničního přechodu Strážný a pár kolometrů od Lipna. V zimě tam míří stovky turistů z obou stran hranice. Letos ovšem nejen za lyžováním, ale také obdivovat krásu, která je postavena z darů přírody v zimě - ze sněhu.

Obyvatelé Mitterfirmiansreutu vlastně navázali na nápad svých předků přesně před sto lety. V roce 1911 tady vyrostl kostel ze sněhu poprvé. Podle tradice si jej tamní lidé postavili proto, že do nejbližšího kostela to měli hodně daleko. A protože byli chudí, použili ke stavbě ten nejpřirozenější materiál, který měli k dispozici - napadlý sníh. Těšili se z něj celou zimu, až do května.

Kostel ze sněhu v bavorské obci Mitterfirmiansreut v zimě 2011/2012
Kostel ze sněhu v bavorské obci Mitterfirmiansreut v zimě 2011/2012 | Foto: Profimedia.cz

O stavbě, která měřila čtrnáct metrů na délku, sedm metrů na šířku a se čtyřmetrovou věží, se tehdy zmínili i v časopisech v Americe. Inspirací pro stavbu věže se stala katedrála v bavorském Pasově.

Vloni v listopadu postavili sněhový kostel znovu. A stejně jako v minulosti je opět Božím stánkem, kam míří lidé místní i zdaleka. O víkendu sem dokonce turisty vozí kyvadlová doprava. Sněhový kostel je tentokrát větší. Je dlouhý 26 metrů, 11 metrů široký a věž má dokonce 19 metrů na výšku. I tentokrát lidé věří, že tu kostel bude stát až do jara.

Foto: Profimedia.cz

Mitterfirmiansreut je hlavně v zimě známým lyžařským centrem. V těsné blízkosti je oblíbený skiareál Mitterdorf. Nachází se tu pět dvousedačkových vleků a jedna sedačková lanovka. Sjezdovky tu upravují strojově, uměle je zasněžují a svou obtížností jsou určeny jak rodinám s dětmi, tak i zdatným lyžařům. Ten, kdo vyjede až na samotný vrchol hory Almberg, může se spustit dolů třemi světovými stranami. Na své si tu přijdou i běžkaři, a to díky stovkám metrů upravených tras.

Foto: Profimedia.cz

Když se vydaří počasí, můžete se kochat alpskými vrcholky. Oblast skiareálu leží v samotném srdci Evropy. Leží totiž na hranici tří zemí, Česka, Německa a Rakouska. Proto tu mohou lidé podnikat výlety v každou roční dobu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy