Plynové masky i "atombordel". Tak komunisté učili děti bránit se proti imperialistům

Plynové masky i "atombordel". Tak komunisté učili děti bránit se proti imperialistům
První pomoc se nejčastěji cvičila na figuríně zvané Andula, řečené Anče. Děti na ní trénovaly umělé dýchání a masáž srdce. "Tuhle část jsem moc rád neměl, protože figurína byla odpudivá a přestože se po použití dezinfikovala, nemohl jsem se zbavit pocitu, že je uslintaná od těch, co šli první v řadě," vzpomíná například fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka.
Střílení ze vzduchovek se oficiálně vyučovalo až na středních školách, většina dětí se s ním však seznámila už na základce. Součástí her a nácviku v terénu bylo také házení gumovými granáty, jež byly poměrně nešikovné svým tvarem, a tak nebylo vždycky snadné trefit se tam, kam člověk zrovna potřeboval.
Zatímco začátky branné výchovy byly spojené spíše s domobranou a vědomostmi, jak se chovat v případě náletů či explozí, v době socialismu se ve školách akcentovala hrozba, že "imperialisti" použijí zbraně hromadného ničení.
Ve sklepení budovy výstava přibližuje, jak vypadal kryt, v němž měli učitelé s dětmi přežít i několik dní.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Tomáš Vocelka Magdaléna Medková, Tomáš Vocelka
15. 3. 2022 6:00
V době studené války se největší apel ve školách kladl na ochranu dětí před jadernými a chemickými zbraněmi. Branná výchova, která žáky učila, jak se chovat v době konfliktu, se do škol plně zavedla v 50. letech minulého století. Pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze teď ukazuje, jakým způsobem se děti měly připravovat na jaderné a chemické útoky imperialistů ze Západu.

Branná výchova definitivně zmizela ze základních a středních škol až po sametové revoluci, takže mnozí mají ještě v paměti, jak nácviky s učiteli reálně vypadaly. "V případě jaderného útoku jsme si na nohy a ruce museli nasadit igelitové pytlíky a přes sebe přetáhnout obyčejnou pláštěnku, která nás měla ochránit před zamořením," vzpomíná například novinářka Eva Srpová. "Útoky jsme chodili nacvičovat do lesa. Vzpomínám si, jak paní učitelka zakřičela 'výbuch' a my museli utíkat lesem a lehnout si nohama směrem k epicentru exploze. Já ale zakopla a rozbrečela se, načež na mě učitelka křičela: 'Neřvi, imperialisti útočí!' "

Tehdejší propagandistické filmy, jež má muzeum k dispozici, jsou plné výbuchů na efekt a vysportovaných těl dětí prchajících přes překážky. V době studené války se největší apel kladl na ochranu před jadernými a chemickými zbraněmi. "Válka byla latentně všudypřítomná. To téma nebylo jen součást školní výuky, jak se bránit, si děti cvičily i v pionýrech, potažmo na táboře. Nácviky a hry byly několikrát do roka, učitelé je ideologicky plánovali tak, aby vyšly na různá výročí, jako byl konec druhé světové války, první máj nebo založení komunistické strany," vysvětluje kurátor výstavy a autor nově vydané knihy Škola a válka Jan Šimek.

Zavzpomínejte v galerii na doby branné výchovy. Kromě masek a propagačních letáků jsou na výstavě i gumové granáty, vzduchovky, "atombordel" i bunkr ve sklepení. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž z Přerova zavraždil nožem známého, kriminalisté ho obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě.

Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Vražda se stala v pátek před 23:00 na parkovišti na třídě Generála Janouška v Přerově, muž je kromě vraždy obviněn také z výtržnictví. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že mezi dvěma muži posilněnými alkoholem došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich přitom vytáhl nůž a způsobil druhému muži bodnořezné poranění. Útočník se poté dal ihned na útěk," popsal policejní mluvčí.

Zraněný muž i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel. Policisté okamžitě po útočníkovi rozjeli pátrání, případ si převzala krajská kriminálka. "Policistům se během pátrání podařilo zjistit totožnost osmatřicetileté oběti i útočníka. Ten se nakonec po pár desítkách minut sám dostavil na zdejší obvodní oddělení, kde byl zadržen. Motivem činu zřejmě byla banální opilecká hádka. Oba muži byli z Přerova a znali se," doplnil policejní mluvčí.

Další zprávy