Námořníci vytáhli z moře 50 let starou lahev z plastu. Šokující, co vše vydrží, tvrdí

Magazín Magazín
10. 10. 2018 17:34
Britská pobřežní hlídka našla na pláži padesát let starou plastovou láhev v téměř neporušeném stavu. Na Facebooku teď vyzývá lidi, aby se zamysleli nad životním prostředím a snížili spotřebu plastu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Je šokující, jakou životnost plast má a jak dlouho dokáže ničit přírodu," napsali členové pobřežní hlídky Burnham Coast Guard na Facebooku. Na jejich příspěvek upozornil britský zpravodajský server The Guardian.

Nález téměř padesát let staré láhve, ve které byl krém na ruce v téměř neporušeném stavu, je šokoval. Na sociálních sítích proto vyzvali všechny své fanoušky, aby se začali chovat ekologicky.

"Sebemenší změna v přístupu každého z nás může znamenat velkou změnu pro naše krásné pobřeží a dokonce i pro celou naši planetu. Pojďme na tom pracovat," vybízí pobřežní hlídka.

Na sociální síti vyzývá i k připojení se ke komunitám, které se starají o úklid pláží. 

Některé typy plastových lahví se nerozloží ani po 450 letech. Obyvatelé Velké Británie ročně vyprodukují více než 170 miliónů tun odpadu za rok, většinu z toho tvoří potravinové obaly.

Odpad z plastu je přitom podle deníku The Guardian všudypřítomný. Nerozložené mikročástice ulpívají v mořských živočiších, vodovodech, medu, cukru a dokonce i v soli. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy