Námořníci vytáhli z moře 50 let starou lahev z plastu. Šokující, co vše vydrží, tvrdí

Magazín Magazín
10. 10. 2018 17:34
Britská pobřežní hlídka našla na pláži padesát let starou plastovou láhev v téměř neporušeném stavu. Na Facebooku teď vyzývá lidi, aby se zamysleli nad životním prostředím a snížili spotřebu plastu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Je šokující, jakou životnost plast má a jak dlouho dokáže ničit přírodu," napsali členové pobřežní hlídky Burnham Coast Guard na Facebooku. Na jejich příspěvek upozornil britský zpravodajský server The Guardian.

Nález téměř padesát let staré láhve, ve které byl krém na ruce v téměř neporušeném stavu, je šokoval. Na sociálních sítích proto vyzvali všechny své fanoušky, aby se začali chovat ekologicky.

"Sebemenší změna v přístupu každého z nás může znamenat velkou změnu pro naše krásné pobřeží a dokonce i pro celou naši planetu. Pojďme na tom pracovat," vybízí pobřežní hlídka.

Na sociální síti vyzývá i k připojení se ke komunitám, které se starají o úklid pláží. 

Některé typy plastových lahví se nerozloží ani po 450 letech. Obyvatelé Velké Británie ročně vyprodukují více než 170 miliónů tun odpadu za rok, většinu z toho tvoří potravinové obaly.

Odpad z plastu je přitom podle deníku The Guardian všudypřítomný. Nerozložené mikročástice ulpívají v mořských živočiších, vodovodech, medu, cukru a dokonce i v soli. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy