Námořníci vytáhli z moře 50 let starou lahev z plastu. Šokující, co vše vydrží, tvrdí

Magazín Magazín
10. 10. 2018 17:34
Britská pobřežní hlídka našla na pláži padesát let starou plastovou láhev v téměř neporušeném stavu. Na Facebooku teď vyzývá lidi, aby se zamysleli nad životním prostředím a snížili spotřebu plastu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Je šokující, jakou životnost plast má a jak dlouho dokáže ničit přírodu," napsali členové pobřežní hlídky Burnham Coast Guard na Facebooku. Na jejich příspěvek upozornil britský zpravodajský server The Guardian.

Nález téměř padesát let staré láhve, ve které byl krém na ruce v téměř neporušeném stavu, je šokoval. Na sociálních sítích proto vyzvali všechny své fanoušky, aby se začali chovat ekologicky.

"Sebemenší změna v přístupu každého z nás může znamenat velkou změnu pro naše krásné pobřeží a dokonce i pro celou naši planetu. Pojďme na tom pracovat," vybízí pobřežní hlídka.

Na sociální síti vyzývá i k připojení se ke komunitám, které se starají o úklid pláží. 

Některé typy plastových lahví se nerozloží ani po 450 letech. Obyvatelé Velké Británie ročně vyprodukují více než 170 miliónů tun odpadu za rok, většinu z toho tvoří potravinové obaly.

Odpad z plastu je přitom podle deníku The Guardian všudypřítomný. Nerozložené mikročástice ulpívají v mořských živočiších, vodovodech, medu, cukru a dokonce i v soli. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy