Pivo je lék na tělo i duši. Zklidní vám nervy a v menším množství po něm můžete i zhubnout

Hospody se nevzdáme
8. 7. 2016 13:52
Zdroj foto: Hospody se nevzdáme Zdroj foto: Hospody se nevzdáme
Pivo dělá hezká těla! Toto tradiční heslo bývá v reálu často těžko k přečtení, neboť je na tričkách deformováno vystouplými pivními břichy. To však samo o sobě neznamená, že by pivo nemohlo prospívat. Co do počtu kalorií poráží chmelové nápoje kdejaká slazená limonáda, existují dokonce studie, které prokazují, že omezená konzumace piva může vést i k hubnutí! Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar.
Video:

Pivo dělá hezká těla! Toto tradiční heslo bývá v reálu často těžko k přečtení, neboť je na tričkách deformováno vystouplými pivními břichy. To však samo o sobě neznamená, že by nám pivo nemohlo prospívat.

Samozřejmě, tradiční lékař bude proti, když se mu pochlubíte, že jste za večer vypili deset dvanáctek či dvanáct desítek. Ve skutečnosti by mu ale měl vadit spíš přísun alkoholu do vašeho těla, nikoliv piva jako takového. Pivo sice není alkoholu prosto, obsahuje ale i mnohé další látky, které organismu prospívají a někdy ho doslova hýčkají.

Dobrý sládek ovšem ví, že takové pivo musí být především dobře uvařeno. Legenda pivovarnictví, sládek František Ondřej Poupě, kdysi prohlásil: "Pivo má hasiti žízeň a scházející vlhkost v těle nahrazovati, poněkud sytiti, nikoli však nadýmati a zácpu působiti, umdlené tělo posilovati, moč k poměru k požitku i s krupicí vyměšovati, aby se předcházelo tvoření kamene, stolici podporovati, žaludek zahřívati a ne jako mnohá piva chladiti.“

Pivo se dokonce dostalo do léčitelství, a tak třeba pro ty, "kteří trpí na kámen", bylo určeno pivo višňové, na upevnění zubů v dásních se pilo pivo šalvějové, proti žloutence a vodnatelnosti ordinovali dědci kořenáři pivo pelyňkové a pivo rozmarýnové zase proti trudnomyslnosti a tak dále.

Musíme si také uvědomit, že dřív skutečně platilo pořekadlo "hlad je převlečená žízeň" a pivo se užívalo jednak jako pokrm, jednak jako častá přísada do jídel. Takový chléb v pivu byla před pár set lety běžná snídaně. Navíc v době, kdy neexistovaly vodovody a sdílená studna mohla být častým zdrojem epidemií, bylo pivo z převařené vody bezpečnou alternativou jiných, méně spolehlivých nápojů.

Dnes vládnou našim nápojům slazené limonády, káva a černý čaj, jejichž společným jmenovatelem je dehydratace, která může dlouhodobě vést k vážnému poškození organizmu. Oproti tomu pivo, tvořené z 92 procent z vody, je jako hydratační prostředek hotový poklad. Kromě obsahu vody totiž nabízí i iontovou vyváženost, izotonickou povahu a nízký obsah alkoholu. S pivem přijímá tělo nejen vodu, ale i řadu minerálních látek, vitaminů nebo aminokyselin.

Pivo snižuje stres i pomáhá tělu

Největší radost ale pivo dělá srdíčku. Sráží krevní tlak a rozšiřuje cévy, chrání proto před arteriosklerózou, infarktem myokardu či mrtvicí. Srdci také prospívá schopnost piva snižovat napětí a stres.

Častá výtka abstinentů vede právě ke spojení piva s obezitou, ovšem co do počtu kalorií poráží chmelové nápoje kdekterá slazená limonáda, existují dokonce studie, které prokazují, že omezená konzumace piva může vést i k hubnutí!

Navíc v pivu obsažený chrom a taky zinek působí na aktivitu inzulinu, čímž stabilizují hladinu krevního cukru, a brání tak vzniku cukrovky. To, že pivo pozitivně podporuje trávení, si každý může odzkoušet na své osobě.

Všeobecně známý je pak výskyt vitaminu B v pivu. Vitaminy typu B ovlivňují metabolické procesy, funkci nervového systému, brání vzniku kožních chorob nebo vývojových vad.

Rozumí se samo sebou, že nadměrná konzumace čehokoliv tělu neprospívá, ostatně jak napsal lékař a alchymista Paracelsus: "Určitá substance může být jedem, ale i léčivem či potravinou, záleží na požitém množství." Míra je tedy na místě.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Osmou zastávkou speciálu Hospody se nevzdáme je pražský Klub Újezd. | Video:
 

Právě se děje

před 5 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 25 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy