Pivní jóga na vlastní kůži: Žádné óm ani ležení na zádech, jen pořádné zvedání půllitru

Zvedání a držení lahve zlatavého moku v pozici prkna nebo bojovníka se stalo před časem oblíbenou zábavou například v Berlíně nebo ve Spojených státech. Na první lekci vyrazila do Brna i redaktorka Aktuálně.cz, aby si na vlastní kůži vyzkoušela, jestli je pivní jóga jen pár cviků a spoustu loků.
Beer Yoga je populární nejen v Berlíně. Nyní si s pivem můžete zacvičit i v Brně | Video: Tomáš Škoda

Na sluncem ozářeném plácku brněnských Lužánek se v úterý v podvečer schází skupina čtyřiapadesáti mladých lidí ve cvičebním úboru. Teď na konci července nejsou půllitry piva v jejich rukách nic neobvyklého. Místo deky a hudebních nástrojů si však přinesli karimatky.

"Vítejte na první lekci pivní jógy v Brně," pozdraví dav čtyřiadvacetiletá cvičitelka Dorota Vašíčková. Kromě pravidelných návštěvnic jejích lekcí jógy se na podložkách seřadilo také mnoho nováčků, zejména mužů. K tomu, že populární indické protahování těla bude dělat poprvé, se přiznal pouze jeden účastník.

Důvodů, proč přítomní přišli na lekci zrovna dneska, je řada. Někteří rádi cvičí venku, jiní pravidelně zkoušejí různé aktivity, téměř všechny však spojuje zvědavost. Zvedání půllitru a pití oblíbeného alkoholického nápoje se totiž stalo před časem oblíbenou zábavou například v Berlíně.

Poté, co lektorka vysvětlí, které cviky bude ukazovat, proč je dobré se pravidelně protahovat a že tento sedánek nebude mít náboženský podtext, nechává prostor pro dotazy. Protože jsem si na neobvyklou lekci zapomněla jeden důležitý doplněk, zvednu ruku a zeptám se: "Máte otvírák?"

"Ještě nepijeme!"

Se cvičením jógy jsem začala zhruba před rokem a půl. Hledala jsem tehdy relativně jednoduchou aktivitu na protažení svých věčně bolavých zad, při které bych nevypotila tolik litrů vody jako při běhání. Pivní jóga bude legrace, žádné dlouhé výdrže v pozicích, jen pár cviků a spoustu loků, říkala jsem si. Zvedání a držení láhve zlatavého moku v pozici prkna nebo bojovníka se však ukázalo být těžší, než jsem si myslela.

S pivem nebo bez piva, každá správná jóga začíná pozdravem.
S pivem nebo bez piva, každá správná jóga začíná pozdravem. | Foto: Tomáš Škoda

Když se ozvalo čtyřiapadesáté zasyčení otevřeného piva a v očekávání jsme si stoupli na značky, lektorka raději připomenula: "Ještě nepijeme!" Někteří tak hrdlo láhve zase odňali od svých rtů a položili nápoj do trávy před sebou. Zvyk je zkrátka železná košile.

S pivem nebo bez piva, každá správná jóga začíná pozdravem. S nádechem zvedneme ruce držící plechovku nebo láhev nad hlavu, s výdechem jej přikládáme k hrudníku se sborovým "Tssss, aaaaa". Zvuk opakujeme ještě jednou se zavřenýma očima. A pak, že se pivní jóga nepodobá náboženství.

Návštěvníci si vychutnávali piva různých značek. Od sladkého Gambrinusu, přes Krušovice, Plzeň po nealkoholického Bernarda. Ti, kteří pití zapomněli, si mohli vyzkoušet cvičení s lokálním pivem Kočovný Kozi. To, které je při cvičení nejefektivnější, se ukáže až posléze.

Exoti, kteří zvedají pivo k nebi

Následuje několik mně dobře známých pozic - prkno, pes hlavou dolů, kočka, žabák - nic složitého. "Koukáme směrem pupek," instruuje cvičitelka přecházející do pozice psa. Skloním hlavu hluboce mezi paže napnuté před sebe a v duchu si říkám, že dokud ho nevidím viset, je to se mnou docela dobré.

Mezi nádechy a výdechy zahlédnu za svými zády muže sedícího opodál sledujícího se zaujetím (a s napůl staženými slunečními brýlemi) naše počínání, zatímco jeho pes mu přináší v tlamě tenisák.

Není jediný, koho nezvyklé cvičení v parku zaujalo. Kolemjdoucí se zastavují a fotí si blázny, kteří energicky zvedají půllitry k modrému nebi. Ti, kteří mají Facebook, dobře ví, že je to "ta pivní jóga". Právě sociální sítě mohou za to, že na lekci, kam běžně přijde patnáct lidí, se jich dostavilo půl stovky.

Vašíčkovou překvapilo, že během léta, kdy je podle jejích slov Brno vylidněné, byl o lekci takový zájem. "Myslela jsem si, že přijde deset lidí a že událost nějak zapadne mezi ostatními, které dělám. Ale najednou měla obrovský ohlas," popsala.

Cviky se od běžné jógy moc neliší

Cvičitelka tak dosáhla toho, v co doufala: přitáhnout k protahování i ty, kteří o podobné aktivity nemívají zájem. "Na lekci mě baví to, že na ni přijdou lidi, kteří by nikdy na jógu nepřišli," sdělila. Podle ní je pivní jóga vhodná pro začátečníky hlavně proto, že se soustředí na svůj nápoj a zpevnění těla a nemusí se bát, že neznají předváděné pozice.

Pivní jóga se stala velkým hitem například v Berlíně či Spojených státech. Dorota Vašíčková ji znala především z YouTube. "Myslela jsem si, že v České republice se lekce běžně dělají. Tak jsem tomu nevěnovala pozornost, až několik lidí, kteří chodí na lekce, mi začalo posílat nějaké srandovní videa," popsala. Uspořádat lekci v Lužánkách ji napadlo během běžného plánování jedné ze svých lekcí.

Cviky si chystala sama, od běžné jógy se moc neliší. Vynechala pouze pozice vleže, které pro pití piva nejsou příliš vhodné. V sestavě se tak kromě již výše zmíněných "zvířecích pozic" objevil také například bojovník tři.

Přítomní si tak měli stopnout na jednu nohu, druhou zvedat za sebou do výšky a v natažených rukách před sebou držet pivo. Jaká úleva byla, když Vašíčková vyslovila očekávanou mantru: "A napijeme se."

Postavit si pivo na hlavu

Po hodině držení se lokty v pozici prkna už to někteří vzdali. Můj krizový moment přišel ve chvíli, kdy jsme měli na natažených nohách a jednom lokti držet celé tělo, zatímco v druhé ruce jsme do výšky zvedali teď už snad stokilovou láhev půllitru.

Svalila jsem se na břicho a uznala, že jogínka jako vystřižená z Instagramu se ze mě stále nestala. "Mám úplně navalený břicho," ulevila si jedna z přítomných. "Chce se mi děsně čůrat," odvětila další. Zahřál mě pocit, že v tom nejsem sama.

Když ručičky na hodinkách prozrazovaly, že protahujeme těla už skoro hodinu, ozývaly se čím dál více vzdechy "Už nemůžu" a taky smích. "Bolí vás to? Nejste opilí?" ptala se pro jistotu lektorka. Když se dav otřepal a postavil znovu na nohy, završila historicky první lekci pivní jógy v Brně pozicí strom, při níž si přítomní měli postavit mok na hlavu.

Les stromů s pivem na hlavě vypadal, jakoby to všichni cvičící dělali zcela běžně. Přesto byli tací, kteří si lahev na hlavě odpustili - asi roční chlapeček, který během cvičení jinak asistoval svým rodičům, a poněkud zmateně hledící výmarský ohař poslušně hlídající svou paničku.

Když jsem po hodině rolovala svou podložku, v duchu jsem děkovala za to, že jsme zvedali jenom půllitry. Lektorka mi prozradila, že existují i další varianty netradiční jógy, třeba vinná, nikotinová nebo sladká spojená s konzumací dezertů. Hádám, že při poslední jmenované by mi na rozdíl od té pivní určitě polovina nezůstala.

Musím se vám totiž k něčemu přiznat - pivo nepiji. Pokud by ale někdo přišel s vinnou jógou, přihlásila bych se mezi prvními.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Leeds vyhrál v anglické lize na hřišti Burnley 4:0

Fotbalisté Leedsu zvítězili v 36. kole anglické ligy na hřišti Burnley 4:0 a upevnili si desáté místo. Za poražený tým odehrál 65 minut český útočník Matěj Vydra.

Nováčka soutěže poslal do vedení ve 44. minutě Klich. V 56. minutě se Vydra zbavil dvou protihráčů a probil se do samostatného úniku, jenže brankář Meslier jeho střelu na vzdálenější tyč vyrazil. O čtyři minuty později zvýšil Harrison a v rozmezí 77. až 79. minuty se dvakrát mezi střelce zapsal střídající Rodrigo.

Southampton si doma poradil 3:1 se sestupujícím Fulhamem a druhou výhrou po sobě se posunul na 13. příčku. Plný bodový zisk "Saints" zařídili brankami Adams, Tella a Walcott.

Anglická fotbalová liga - 36. kolo:

Burnley - Leeds 0:4 (77. a 79. Rodrigo, 44. Klich, 60. Harrison), Southampton - Fulham 3:1 (27. Adams, 60. Tella, 82. Walcott - 75. Carvalho),

21:00 Brighton - West Ham United.

Tabulka:

1. Manchester City 36 26 5 5 76:29 83
2. Manchester United 36 20 10 6 70:42 70
3. Leicester 36 20 6 10 65:44 66
4. Chelsea 36 18 10 8 55:33 64
5. Liverpool 35 17 9 9 61:41 60
6. West Ham United 35 17 7 11 55:45 58
7. Tottenham 35 16 8 11 61:41 56
8. Everton 35 16 8 11 46:42 56
9. Arsenal 36 16 7 13 50:38 55
10. Leeds 36 16 5 15 57:53 53
11. Aston Villa 35 14 7 14 49:41 49
12. Wolverhampton 35 12 9 14 35:47 45
13. Southampton 36 12 7 17 47:63 43
14. Crystal Palace 35 11 8 16 37:59 41
15. Burnley 36 10 9 17 33:51 39
16. Newcastle 36 10 9 17 43:62 39
17. Brighton 35 8 13 14 36:41 37
18. Fulham 36 5 12 19 26:50 27
19. West Bromwich 35 5 11 19 32:68 26
20. Sheffield United 35 5 2 28 18:62 17
Další zprávy