Pozor na balenou vodu, je v ní násobně víc mikroplastů než v kohoutkové, tvrdí vědci

Magazín Magazín
6. 6. 2019 11:17
Každý den lidé dostanou do svého těla malé částice plastu. Mikroplasty se nacházejí v jídle, pití, a dokonce i ve vzduchu. Nová studie vědců publikovaná v odborném časopise Environmental Science & Technology ukázala, že průměrný člověk ročně spotřebuje až 120 tisíc částic mikroplastů. S pitím balené vody jsou čísla ještě vyšší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Dopad mikroplastů na lidské zdraví zatím není známý. Vědci odhadují, že částice se mohou dostat do tkání a narušit tak imunitní systém nebo do těla vypustit látky z vnějšího prostředí včetně těžkých kovů.

Plasty konzumují lidé nevědomky každý den, mikročástice jsou v jídle i pití, kam se dostávají výrobou a následným balením do fólií. Podle nové studie publikované v časopise Environmental Science & Technology lidé zkonzumují až 120 tisíc nezničitelných částic plastů ročně. 

Studie vycházela z už dříve publikovaných průzkumů, kdy se zkoumala přítomnost mikročástic ve vzduchu, alkoholu, balené vodě, medu, mořských plodech, soli, cukru a vodě z kohoutku. Maso a zelenina nebyly do studie zahrnuty, protože k nim vědci postrádali souhrnná data. Výsledky prokázaly, že průměrný chlapec v Americe spotřebuje asi 81 tisíc mikroplastů ročně, dospělý muž pak 125 tisíc.

Alarmující číslo vychází při konzumaci vody z PET lahví. Pitím balené vody do sebe člověk může dostat až 90 tisíc částic plastu ročně, tvrdí studie. Ani kohoutková voda ale není bez příjmu drobných částic, plast se do země dostává rozkládáním lahví, kelímků či jiných balení v přírodě. Konzumace mikroplastů je ale násobně menší, než je tomu u balené vody.

Profesor Richard Lampitt, který vede Národní centrum oceánografie v Anglii, pro zpravodajský web CNN řekl, že výsledky jsou znepokojující. Studie podle něj ale nedefinuje pojem mikroplasty, a tak ve skutečnosti není jasné, jak velký objem plastu lidé konzumují. 

Výhrady měl také profesor ekologie Alastair Grant. "Nikde není řečeno, že výsledky nějakým způsobem ohrožují lidské zdraví," řekl.

Závěr studie je podle obou expertů těžké vyhodnotit. V tuto chvíli se podle nich dá říct jen to, že lidé konzumují mikroplasty. Zatím ale není známo, jakým způsobem to ovlivňuje jejich zdraví.

Podívejte se také na video: V pivu i v medu. Mikroplasty jsou všude. Obava, že můžou škodit člověku, tu je, říká Freidinger

Částice plastů se uvolňují z kosmetiky i syntetického oblečení, jsou jich plné oceány, upozorňuje Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy