Písničky přestávají být veselé a mužné, muzikanti raději píšou depresivní skladby, zjistili vědci

Magazín Magazín
20. 5. 2018 21:01
Nejúspěšnější písně přitom bývají ty šťastnější, muzikanti ale nahrávají rok co rok víc a víc pochmurných skladeb.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají. | Foto: Shutterstock.com

Výzkumníci z University of California prověřovali 500 tisíc písní, které se umístily mezi stovkou nejlepších v britských hitparádách mezi roky 1985 až 2015. A došli k pozoruhodným závěrům, píše server Mashable.

Podle dokumentu otištěném v Royal Society Open Science z analýzy vyplynulo, že postupně ubývají šťastné a veselé písně a naopak přibývají smutnější a depresivnější, které vhánějí slzy do očí. Písničky také ztratily na "mužnosti".

Výzkumníci přitom zjistili, že mezi nejúspěšnější skladby patří šťastnější a bezstarostné písně, které obsahují více ženskosti.

"Zdá se, že publikum preferuje šťastnější písně, přitom se každý rok vydávají další a další smutné písně," píše se v závěrečné zprávě, kterou server  Mashable cituje.

Výzkumníci nasbírali spoustu dat, na jejichž základě vytvořili program, který dokáže s 85procentní přesností určit, jestli se analyzovaná píseň stane hitem.

Podobně, jako když v proslulém českém filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vydával "prapočítač" kondiciogramy, kdy budou mít lidé šťastné dny, může jeho modernější verze vydávat současným zpěvákům "kondiciogramy" jejich písní a určit, které z nich mají šanci prorazit.

Video: Bolest mě proměnila, jsem smutnější, hudba je moje psychoterapie, říká písničkářka Radůza

Když je člověk vnímavý, tak nemůže nevidět, že je svět založený na „urvi, co můžeš." Lidi se vůbec nemění, od baroka dělají stejné chyby, říká Radůza | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 59 minutami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy