Písničky přestávají být veselé a mužné, muzikanti raději píšou depresivní skladby, zjistili vědci

Magazín Magazín
20. 5. 2018 21:01
Nejúspěšnější písně přitom bývají ty šťastnější, muzikanti ale nahrávají rok co rok víc a víc pochmurných skladeb.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají. | Foto: Shutterstock.com

Výzkumníci z University of California prověřovali 500 tisíc písní, které se umístily mezi stovkou nejlepších v britských hitparádách mezi roky 1985 až 2015. A došli k pozoruhodným závěrům, píše server Mashable.

Podle dokumentu otištěném v Royal Society Open Science z analýzy vyplynulo, že postupně ubývají šťastné a veselé písně a naopak přibývají smutnější a depresivnější, které vhánějí slzy do očí. Písničky také ztratily na "mužnosti".

Výzkumníci přitom zjistili, že mezi nejúspěšnější skladby patří šťastnější a bezstarostné písně, které obsahují více ženskosti.

"Zdá se, že publikum preferuje šťastnější písně, přitom se každý rok vydávají další a další smutné písně," píše se v závěrečné zprávě, kterou server  Mashable cituje.

Výzkumníci nasbírali spoustu dat, na jejichž základě vytvořili program, který dokáže s 85procentní přesností určit, jestli se analyzovaná píseň stane hitem.

Podobně, jako když v proslulém českém filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vydával "prapočítač" kondiciogramy, kdy budou mít lidé šťastné dny, může jeho modernější verze vydávat současným zpěvákům "kondiciogramy" jejich písní a určit, které z nich mají šanci prorazit.

Video: Bolest mě proměnila, jsem smutnější, hudba je moje psychoterapie, říká písničkářka Radůza

Když je člověk vnímavý, tak nemůže nevidět, že je svět založený na „urvi, co můžeš." Lidi se vůbec nemění, od baroka dělají stejné chyby, říká Radůza | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy