Písničky přestávají být veselé a mužné, muzikanti raději píšou depresivní skladby, zjistili vědci

Magazín Magazín
20. 5. 2018 21:01
Nejúspěšnější písně přitom bývají ty šťastnější, muzikanti ale nahrávají rok co rok víc a víc pochmurných skladeb.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají.
Smutných písní je čím dál víc, přitom u lidí propadají. | Foto: Shutterstock.com

Výzkumníci z University of California prověřovali 500 tisíc písní, které se umístily mezi stovkou nejlepších v britských hitparádách mezi roky 1985 až 2015. A došli k pozoruhodným závěrům, píše server Mashable.

Podle dokumentu otištěném v Royal Society Open Science z analýzy vyplynulo, že postupně ubývají šťastné a veselé písně a naopak přibývají smutnější a depresivnější, které vhánějí slzy do očí. Písničky také ztratily na "mužnosti".

Výzkumníci přitom zjistili, že mezi nejúspěšnější skladby patří šťastnější a bezstarostné písně, které obsahují více ženskosti.

"Zdá se, že publikum preferuje šťastnější písně, přitom se každý rok vydávají další a další smutné písně," píše se v závěrečné zprávě, kterou server  Mashable cituje.

Výzkumníci nasbírali spoustu dat, na jejichž základě vytvořili program, který dokáže s 85procentní přesností určit, jestli se analyzovaná píseň stane hitem.

Podobně, jako když v proslulém českém filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vydával "prapočítač" kondiciogramy, kdy budou mít lidé šťastné dny, může jeho modernější verze vydávat současným zpěvákům "kondiciogramy" jejich písní a určit, které z nich mají šanci prorazit.

Video: Bolest mě proměnila, jsem smutnější, hudba je moje psychoterapie, říká písničkářka Radůza

Když je člověk vnímavý, tak nemůže nevidět, že je svět založený na „urvi, co můžeš." Lidi se vůbec nemění, od baroka dělají stejné chyby, říká Radůza | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy