reklama
 
 

Pevnost Terezín přivítá Josefínské slavnosti 2012

11. 10. 2012 8:46
I letos můžete vyrazit do Terezína na Josefínské slavnosti

Pevnost Terezin zná z historického hlediska mnoho lidí, ale co už možná nevíte, že každý rok tyto prostrory ožívají tradičními Josefínskými slavnostmi, kdy si návštěvníci připomenou její historický původ. Na vlastní kůži zažijete, jak to před dávnou dobou v Terezínské pevnosti vypadalo. Užijte si tradiční oslavy založení města Terezín s vojenskou parádou.

Slavnosti s velkou parádou

Už v pátek se máte na co těšit. O předehru se postará pochodňový průvod, který je zakončený přísahou císařských vojsk. Průvod bude vycházet ve 21:30 na náměstí ČSA k městské radnici.

V sobotu zahájí hlavní program průvod ke zrekonstruovanému Kavalíru 2, kde proběhne slavnostní představení a svěcení nového historického kanónu. Celou akci doprovodí polská kapela ve složení skotských dudáků a vojenské hudby 36. pluku. Hned potom bude následovat unikátní dělostřelecká čestná salva na zelené střeše Kavalíru 2.

Velkým lákadlem pro diváky je hlavní bitevní ukázka, která je inspirovaná srážkou u Velemína před 255. lety. Uvidíte, jak to dopadne, když v průběhu sedmileté války mezi Rakouskem a Pruskem zde vojsko generála Laudona zaútočí na pruské oddíly prchající z bitvy u Kolína.

Diváky uchvátí hned dvě části tohoto útoku, nejzajímavější část proběhne večer spolu s efektivní střelbou. Těšit se můžete na vřavu 300 zúčastněných, boj z blízka s bodáky a rozprášení pěchoty jízdou.

Doprovodný program

A dříve než bude celá akce ukončená ohňostrojem, je k dispozici staročeský jarmark v prostoru mezi kleštěmi 12 a ravelinem 18. Kdo by chtěl zažít něco jedinečného, může vyzkoušet střelbu z dělostřeleckých kasemat terezínské pevnosti. K vidění budou i ukázky manévrování a palby dobové pěchoty i jízdy, sokolnické představení nebo zajímavé představení o umění mistra kata.

 

Mezi 10:00 - 17:00 mohou diváci navštívit Vojenský tábor z období 1. světové války, kde se koná výstava vojenské techniky a prohlídky pevnostních chodeb.

Současně s akcí probíhá i Podzim na Krétě, což je den otevřených dveří nového Domova seniorů Kréta. Kromě zajímavých soutěží čeká na diváky celá řada kulturních zážitků v podání divadelního představení nebo koncertů, na kterých si užijete finalistu soutěže Česko hledá SuperStar Petra Bendeho nebo finalistu pěvecké soutěže X-Factor Ondřeje Rumla. Atmosféru dotvoří vystoupení Železného Zekona nebo populární hudební skupina No Name.

Terezínská pevnost

Josefínské slavnosti se konají 12. a 13. října po celé pevnosti Terezín. Vstupné je 70 korun. Děti do 15 let a důchodci mají vstupné zdarma. Terezín se nachází kousek od Litoměřic. Z Prahy se na místo dostanete za necelou hodinu. Z centra Prahy pojedete směr Roudnice nad Labem a po 62 kilometrech dojedete do cíle.

Terezín je pevnostní město s rozsáhlým a ve velké míře zachovalým bastionovým opevněním z konce 18. století. Pevnost je vybudovaná podle důmyslného projektu s použitím rozmanitých obranných prvků. Terezín byl vystavěný na popud císaře Josefa II. a nese jméno jeho matky císařovny Marie Terezie.

Pevnost je ve velké míře volně přístupná. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout zvenčí i zevnitř města. Je nutné dbát na bezpečnost, protože některé valy jsou až 15 metrů vysoké. Uvnitř kontrgardy jsou přístupné vnitřní prostory s dělostřeleckými kasematy.

autor: Ilona Víchová | 11. 10. 2012 8:46

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama