Petr Pan z Mexika: Chlapec trpí vzácnou fobií z dospívání

jaz
20. 2. 2015 11:00
Když si chlapec všimne jakékoli fyzické změny, dělá vše pro to, aby ji potlačil.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: jikatu / Foter / CC BY-SA

Ciudad de México – Čtrnáctiletý Mexičan trpí vzácným druhem fobie. Má strach vyrůst a vyspět. Jeho stav se ale začal lepšit, informoval server Yahoo.

Fobie, která se často nevyskytuje, se poprvé objevila u chlapce před třemi lety. Přestal jíst, zhubl 12 kilogramů, začal se hrbit, aby nebylo vidět, že povyrostl, a mluvil vyšším hlasem.

"Pokaždé když si všimne nějaké fyzické změny, která by naznačila, že roste, cítí strach a úzkost až do té míry, že provede všemožné změny, aby to skryl,“ píší odborníci o jeho případu.

Podle nich má na vznik fobie vliv mnoho faktorů. Je to jednak separační úzkost, kterou chlapec trpěl v dětství, šikana ve škole a v neposlední řadě zneužívání sousedem, když mu bylo pouhých pět let.

Chlapec má utkvělou představu, že jakmile dosáhne dospělosti, onemocní a zemře. K utváření iluze, že je stále dítě, přispívala i jeho matka, která mu i v jeho pubertálním věku zpívala ukolébavky nebo mu vybírala oblečení.

Mnozí odborníci se ale domnívají, že diagnóza nemusí být tak úplně přesná. Mohlo by se také jednat o poruchu, kvůli které se nedokáže identifikovat se svým pohlavím. Takoví lidé když se poté dostanou do puberty, neztotožňují se se změnami, které toto období přináší.

Tento složitý případ si vyžádal léčbu antidepresivy a podstoupení psychoterapie a rodinné terapie. Dnes se podle všeho jeho stav zlepšil a už si dokáže představit svou budoucnost, ve které se osamostatní, a rád by se stal hercem. Chlapec kromě jiného také přibral, začal chodit vzpřímeně a mluví přirozeným tónem hlasu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy