Petr Pan z Mexika: Chlapec trpí vzácnou fobií z dospívání

jaz
20. 2. 2015 11:00
Když si chlapec všimne jakékoli fyzické změny, dělá vše pro to, aby ji potlačil.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: jikatu / Foter / CC BY-SA

Ciudad de México – Čtrnáctiletý Mexičan trpí vzácným druhem fobie. Má strach vyrůst a vyspět. Jeho stav se ale začal lepšit, informoval server Yahoo.

Fobie, která se často nevyskytuje, se poprvé objevila u chlapce před třemi lety. Přestal jíst, zhubl 12 kilogramů, začal se hrbit, aby nebylo vidět, že povyrostl, a mluvil vyšším hlasem.

"Pokaždé když si všimne nějaké fyzické změny, která by naznačila, že roste, cítí strach a úzkost až do té míry, že provede všemožné změny, aby to skryl,“ píší odborníci o jeho případu.

Podle nich má na vznik fobie vliv mnoho faktorů. Je to jednak separační úzkost, kterou chlapec trpěl v dětství, šikana ve škole a v neposlední řadě zneužívání sousedem, když mu bylo pouhých pět let.

Chlapec má utkvělou představu, že jakmile dosáhne dospělosti, onemocní a zemře. K utváření iluze, že je stále dítě, přispívala i jeho matka, která mu i v jeho pubertálním věku zpívala ukolébavky nebo mu vybírala oblečení.

Mnozí odborníci se ale domnívají, že diagnóza nemusí být tak úplně přesná. Mohlo by se také jednat o poruchu, kvůli které se nedokáže identifikovat se svým pohlavím. Takoví lidé když se poté dostanou do puberty, neztotožňují se se změnami, které toto období přináší.

Tento složitý případ si vyžádal léčbu antidepresivy a podstoupení psychoterapie a rodinné terapie. Dnes se podle všeho jeho stav zlepšil a už si dokáže představit svou budoucnost, ve které se osamostatní, a rád by se stal hercem. Chlapec kromě jiného také přibral, začal chodit vzpřímeně a mluví přirozeným tónem hlasu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy