Selfies: Zábava narcisů zaplavila svět. Fotku má i papež

Petra Jansová Petra Jansová
30. 3. 2014 23:30
Proč si lidé pořizují tzv. selfies a sdílejí je na sociálních sítích?
Fotka, která přepsala dějiny
Fotka, která přepsala dějiny | Foto: Twitter

Praha – Fenomén selfie (autoportrét pořízený zpravidla chytrým telefonem a určený pro zveřejnění na sociální síti) byl zpočátku rozšířený především mezi mládeží a teenagery. Postupem času se stal oblíbeným i mezi starší generací a známými osobnostmi, podobnou fotku má už dokonce i papež František.

Naposledy se o selfie hovořilo v souvislosti s letošními Oscary, kde moderátorka Ellen DeGeneres vytvořila nový rekord. Její fotka s hollywoodskými herci se stala nejsdílenějším snímkem v historii Twitteru. 

O růstu oblíbenosti fotografického fenoménu svědčí i fakt, že podle britských jazykovědců se selfie stalo slovem roku 2013. Frekvence jeho využití vzrostla o 17 tisíc procent a dostalo se mu i místa v Oxfor­dské­m slov­ní­ku angličtiny.

Historie selfie

První autoportrét si pořídila ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna v roce 1914 pomocí fotoaparátu a zrcadla. Dopisem ho pak poslala svému snoubenci. Před tím, než se termín v roce 2005 rozšířil díky fotografovi Jimovi Krausovi, se podobný typ snímků objevoval už v roce 2000 na sociální síti MySpace. Skutečný boom ale nastal až v souvislosti s aplikacemi typu Instagram a modernějšími typy mobilních telefonů.

Už toho nechte!

Hit sociálních sítí si kromě nadšených příznivců našel i své zaryté odpůrce. Před pár dny zorganizovala Felicity Morse z Londýna spolu se svými přáteli na webu Change.org petici. Žádá v ní, aby lidi "odložili své mobily a už s tím šílenstvím přestali."

"Jako kdybyste otevřeli Pandořinu skříňku. Sociální sítě jsou zahlceny bezúčelnou marností. Připojte se k naší revoluci a přestaňte fotit sami sebe," píše se ve výzvě dál. S velkým úspěchem se ale nesetkala, petici zatím podepsaly pouze desítky lidí. Focení sebe sama lidi zkrátka baví. 

Kolik selfies máš, tolikrát jsi člověkem

Podle odborníků se ve většině případů jedná pouze o jeden ze způsobů komunikace, která navíc pomáhá budovat image na internetu. Na druhou stranu všeho moc škodí a časté a mnohdy až extrémní pořizování tohoto typu fotografií může vypovídat o narcistní poruše osobnosti nebo o problému dotyčného navazovat reálné vztahy.

Selfie v Česku

V České republice je to s trendem selfie podobné. Slovo se výrazněji začalo vyhledávat v druhé polovině loňského roku, nejprudší nárůst byl ale zaznamenán v březnu 2014.

"Přikláním se k tomu, že lidé, kteří mají extrémní potřebu na sebe přitáhnout pozornost pomocí selfies, mohou mít problém s navazováním kontaktů v běžném prostředí," vysvětluje psycholožka Iva Smolová z terapeutického centra Terapeuti Praha.

"Kromě toho může být při nedostatku sebevědomí motivací očekávané kladné hodnocení nebo u lidí s narcistickou poruchou osobnosti potřeba veřejného ocenění. Začíná se mluvit i o závislosti na tomto druhu sebeprezentace," dodává Smolová.

Foto: Danny Bowman / Facebook

Její slova potvrzuje i případ devatenáctiletého Dannyho Bowmana z Velké Británie, který kvůli své závislosti tajně odcházel ze školy a doma trávil dny i noci focením se v koupelně. Zhoršující se stav ho donutil opustit střední školu a vše vyvrcholilo v prosinci roku 2012, kdy se pokusil předávkovat prášky.

Pomoc nemocným s rakovinou

Na sociálních sítích se v poslední době rovněž rozmohl trend "selfie without make-up" (nenalíčený autoportrét), který rozpoutala osmnáctiletá Britka Fiona Cunningham. Vyzývá ženy po celém světě, aby se zveřejněním své nenalíčené fotky darovaly i finanční dar ve prospěch nadace zabývající se výzkumem rakoviny.

Facebooková stránka má přes čtvrt milionu fanoušků a pro Cancer Research UK (Centrum pro výzkum rakoviny ve Velké Británii) se zatím podařilo vybrat osm milionů liber.

 

Právě se děje

Další zprávy