Pěšky až na Gibraltar: 60 pohledů, 63 čokolád a kilo a půl nutelly

Pěšky až na Gibraltar: 60 pohledů, 63 čokolád a kilo a půl nutelly
Mám kamaráda Petra Poláka, bez něhož bych vůbec netušil, že je něco takového možné. V roce 2010 došel Petr pěšky z Nymburka do Athén. Bylo to 2300 km a 60 dní chůze.
Věděl jsem, že Petr za cestu sedmkrát brečel. Věděl jsem, že půjdu o tři týdny déle a o 700 km dál než on. Všechno tohle jsem měl 27. 6. 2013 na nymburském náměstí v hlavě. Ten den, kdy jsem začal, mi proto přijde jako nejdůležitější bod mojí cesty.
První dva týdny byly nejhorší. Fyzicky i psychicky. Hlavě vadilo, že mám před sebou osmdesát dní dlouhou cestu. Nohy trápilo 35 km denně a devítikilový batoh na zádech. Až do Švýcarska jsem měl problém s namoženými šlachami v nártu, a tak jsem je při každé příležitosti ledoval.
K tomu si přidejte ještě častá lákadla mojí mámy a lidí, které jsem potkal. Radili, ať se vrátím, že se zblázním, zničím si nohy a podobně. Jeden večer jsem spal u hospody v Újezdě u Plánice. Hospodský mi tam řekl: "Hele, není lepší než jít do Španělska se vožrat tady v Újezdě?"
Foto: Jan Kára
Domácí Domácí
27. 9. 2013 13:17

Praha - Jan Kára se rozhodl vyrazit pěšky na Gibraltar. Vážně. Startoval na konci června v Nymburku, končil o 3000 kilometrů dál a o 80 dní později u Atlantiku. Mnozí se mu smáli a odrazovali ho, několikrát zažil krizi, zlomit se ale nenechal. A rád vzpomíná i na své podporovatele. "Fanoušci mě během cesty drželi nad vodou a patrně bych to bez této podpory nedošel," vysvětluje. Ty pravidelně informoval na svém Facebooku, kde ho můžete při jeho dalších cestách sledovat také. Podívejte se, jak cesta "do světa" očima Jana Káry vypadala.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy