Pes se při výcviku zase může zakousnout do lišky

Pavel Baroch
7. 12. 2007 16:15
Poslanci umožnili týrání zvířat
Foto: Wikipedie Commons

Praha - Až budou myslivci napříště cvičit své psy norovat, budou se moci jezevčíci zakousnout do živé návnady - lišky.

Poslanci umožnili vrátit se k tomuto původnímu výcviku loveckých psů, který byl před lety kvůli ochraně zvířat zakázán. Zvířata musela oddělovat bezpečnostní mřížka. Ta už ovšem podle schválené novely zákona na ochranu zvířat nebude povinná.

"Pes se do lišky zase může zakousnout," potvrdil Aktuálně.cz poslanec Přemysl Rabas. Byl jedním z poslanců, který se přijetí pozměňovacímu návrhu pokusil zabránit. Byl však v menšině.

"Negativní stanovisko přednesl i ministr zemědělství, protože to je v rozporu s evropskými předpisy," poznamenal Rabas. Dodal, že v původní předloze takzvané kontaktní norování nebylo, pozměňovací návrh přišel ze zemědělského výboru.

Liška na opakované použití

Rabas pokládá za absurdní, aby zákon na ochranu zvířat umožnil takový ostrý kontakt psa s liškou. Podle něj jde jednozančně o týrání.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V praxi to bude vypadat tak, že se liška se zakousnutým psem vytáhnou z uměle vytvořené nory a ponoří se do nádrže s vodou, aby se zvířata od sebe oddělila. Liška se k výcviku bude moci použít opakovaně.

Výcvik pro ostré nasazení

Jedním z poslanců, který kontaktní norování podpořil, byl Pavel Kováčik. "Ano, byl jsem pro. Jsem přesvědčen o tom, že je to potřeba," potvrdil Kováčik.

Vysvětlil, že ostrý výcvik je potřeba k tomu, aby byl pes skutečně připraven pro vypuštění do skutečné nory v lese. "Je potřeba, aby pes měl v noře rovnocennou šanci," řekl Aktuálně.cz Kováčik.

Odmítl námitku, že přijatá novela je v roporu s evropskými předpisy. "Nikdo dosud žádnou takovou normu neukázal," řekl Kováčik, podle něhož je v některých členských státech Evropské unie kontaktní norování také povoleno. "Vím například o Slovensku," dodal Kováčik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy