Pes se při výcviku zakousne do lišky? Senát řekl ne

Pavel Baroch
17. 1. 2008 13:28
Do sněmovny se vrací zákon na ochranu zvířat
Foto: Wikipedie Commons

Praha - Senátoři nechtějí, aby se při výcviku norování mohl lovecký pes zakousnout do živé návnady - lišky.

Druhá komora parlamentu zamítla poslaneckou novelu zákona o ochraně zvířat před týráním, umožňující návrat k tomuto původnímu výcviku psů, který byl před několika lety právě kvůli ochraně zvířat zakázán. Zvířata musela oddělovat bezpečnostní mřížka. Ta by však podle sněmovní novely neměla být povinná.

"Změna je pro mě nepřijatelná nejen proto, že my lišky si musíme pomáhat," zdůvodnil podle internetových Českých novin zamítnutí poslaneckého návrhu místopředseda Senátu Jiří Liška.

Dodal, že takzvané kontaktní norování by bylo v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech, která v Česku platí od března 1999. Současnou podobu výcviku považuje Liška za dostačující.

Pokud budou chtít poslanci senátorské veto přehlasovat, bude jich muset být minimálně 101, tedy nadpoloviční většina.

Proti je i ministr zemědělství

S kontaktním norování nesouhlasí ani ministr zemědělství Petr Gandalovič, což zopakoval při projednávání novely zákona o ochraně zvířat v Senátu.

V původní verzi novely přitom o přímém kontaktu loveckého psa s liškou nebylo ani slovo, iniciativa přišla ze zemědělského výboru. Jedním z těch, kdo poslencký návrh podpořili, byl i komunista Pavel Kováčik

"Ano, byl jsem pro. Jsem přesvědčen o tom, že je to potřeba," řekl Aktuálně.cz Kováčik. Vysvětlil, že ostrý výcvik je potřeba k tomu, aby byl pes skutečně připraven pro vypuštění do skutečné nory v lese. "Je potřeba, aby pes měl v noře rovnocennou šanci," vysvětlil Kováčik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy