Peking opět hlásí nebezpečné znečištění ovzduší

vk
1. 6. 2008 11:10
Do olympiády přitom zbývá méně než 70 dní
Peking pravděpodobně limity pro kvalitu vzduchu na OH nesplní.
Peking pravděpodobně limity pro kvalitu vzduchu na OH nesplní. | Foto: Reuters

Peking - Hladina znečištění vzduchu v Pekingu prudce vzrostla. Dva měsíce před olympijskými hrami úřady vyzývají obyvatele čínské metropole s dýchacími problémy, aby nevycházeli a raději zůstali v domech. 

Podle agentury Reuters ohodnotil Pekingský úřad pro ochranu životního prostředí vzduch v hlavním městě jako "silně znečištěný".

Hlavním důvodem ale nebyl smog. Za zhoršení kvality ovzduší mohla písečná bouře, která do Pekingu dorazila z Mongolska. Obdobné bouře postihují město většinou v březnu a dubnu.

Znečištění vzduchu v Pekingu dělá starosti především atletům. Například olympijský vítěz Haile Gebrselassie, který má astma, kvůli němu na olympiádě nepoběží maratón

Ministr Liška o olympiádě: Liška bloguje: Čína dostala OH za sliby, které neplní

Znečištěný vzduch může sportovcům působit vážné potíže.
Znečištěný vzduch může sportovcům působit vážné potíže. | Foto: Reuters

Zavřou některé továrny

V průběhu her zastaví výrobu továrny, které pouští do vzduchu nejvíce škodlivin. Zbrždění výrody nebo uzavření provozů Peking požaduje i po pěti okolních provinciích.

Nadále trvá hrozba, že některé sportovní disciplíny budou muset být odkládány podle aktuální čistoty životního prostředí ve městě.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) připustil možnost jistých ústupků ze stanovených limitů kvality ovzduší. Čím dříve bude vědět, že Čína limity nesplní, tím jednodušší bude je změnit, citovala IOC agentura Reuters. 

Poručíme větru, dešti

Pořadatele znepokojuje i to, že by zahajovací ceremoniál na nezastřešeném národním stadionu mohl 8. srpna narušit déšť, který je v Pekingu v prvních srpnových dnech zcela běžný.

Proto se pokouší s počasím manipulovat, což ovšem předpokládá přesné meteorologické předpovědi.

Dílčí úspěchy už Číňané mají: déšť nad určitými oblastmi se jim povedlo zastavit pomocí speciálních chemikálií.

Počasí sledují satelity

Čínská státní média také uvedla, že Čína vypustila druhý meteorologický satelit, který by měl pomoci zlepšit předpovědi počasí v době pekingských her.

Více zde: Čína vypustila olympijský satelit. Předpoví počasí

Meteorologický satelit Fengyun-3 bude poskytovat předpovědi na deset až patnáct dní dopředu. Zároveň má pomoci najít před konáním závodů vhodnou, méně znečištěnou lokalitu.

Stavba pekingského stadionu se stihne, vyčištění životního prostředí ne.
Stavba pekingského stadionu se stihne, vyčištění životního prostředí ne. | Foto: Reuters

Rozsáhlá omezení pro obyvatelstvo

Čína už kvůli zlepšení kvality vzduchu nad pekingskými sportovišti vyhlásila četná omezení. Kromě už zmiňovaného uzavření továren je v době olympiády ve městě zakázáno stavět. Významně omezen bude i automobilový provoz.

V souvislosti s olympijskými hrami také začal platit zákaz kouření na veřejných místech. I proto, že kouření podle Číňanů narušuje "sportovní atmosféru".

Úřady se dokonce snaží zbavit žebráků, policisté kontrolují zákaz plivání, pohazování odpadků či nedovolené předbíhání ve frontách.

Více o Číně: Atletika počínsku: Masové taj-či, smog a sprchy v dešti

 

Právě se děje

před 5 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy