Pastor se vzdal boha. Jako ateista ztratil práci i manželku

jaz
20. 1. 2014 0:00
Americký kazatel Ryan Bell v posledních měsících neprožíval zrovna nejlehčí období svého života. Kvůli osobním problémům začal pochybovat o víře, a proto se rozhodl pro překvapující experiment.
Ryan Bell
Ryan Bell | Foto: youtube

Životní peripetie dvaačtyřicetiletého Ryana Bella začaly asi před rokem, když se netajil se svými názory na adventistickou církev, ve které byl pastorem. Hlasitě kritizoval a obhajoval například svazky gayů a lesbiček. Proto byl také vyzván, aby církev opustil.

Utrpěl velkou ránu nejen jako člověk, ale i jako pastor. Začal pochybovat o své víře. Rozhodl se ke kroku, který šokoval nejen jeho rodinu a blízké, ale i americká média.

Pustil se totiž do experimentu, kdy se po dobu příštích 12 měsíců hodlá stát ateistou a předstírat, jako by pro něj bůh nikdy neexistoval. Nebude se modlit, chodit do kostela ani číst bibli.

Toto rozhodnutí ale mělo i své následky. Kvůli svým názorům musel opustit nejen svoji kongregaci, ale i dvě křesťanské školy v Los Angeles, kde vyučoval. Do toho prožíval rozvod se svou ženou, který ale podle jeho slov nemá s experimentem žádnou souvislost.

"Byly chvíle, obvykle pozdě v noci a brzy ráno, kdy jsem si pomyslel: Co jsem to udělal? Opravdu to ohrožuje celý můj život, kariéru i rodinu," řekl pro CNN pastor, který má doma dvě malé dcery.

"Věřím, že pokud bůh skutečně existuje, tak ho můj pošetilý experiment nijak nevyvede z míry a nedovolí, aby ostatní kvůli mně trpěli," řekl bývalý duchovní pro Huffington Post.

Se svými postřehy z nového života i studia ateismu se hodlá podělit také na svém blogu a plánuje vydat knihu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve Skotsku vykolejil vlak, na místě jsou vážně zranění

Několik vážně zraněných si ve středu vyžádala železniční nehoda ve Skotsku. Osobní vlak vykolejil dopoledne nedaleko města Stonehaven, informovala agentura Reuters. Příčina neštěstí zatím není známa. V oblasti přes noc silně pršelo.

Britská dopravní policie na Twitteru uvedla, že ji na místo nehody u Stonehavenu na severovýchodě Skotska přivolali v 9:43 místního času (10:43 SELČ). Podle stanice BBC vyrazily k vlaku tři desítky sanitek, vrtulník a hasiči. Na záběrech pořízených z dálky je vidět jen stoupající oblak kouře. Ani tři hodiny po nehodě nebyly k dispozici bližší informace nebo snímky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy