Pastor se vzdal boha. Jako ateista ztratil práci i manželku

jaz
20. 1. 2014 0:00
Americký kazatel Ryan Bell v posledních měsících neprožíval zrovna nejlehčí období svého života. Kvůli osobním problémům začal pochybovat o víře, a proto se rozhodl pro překvapující experiment.
Ryan Bell
Ryan Bell | Foto: youtube

Životní peripetie dvaačtyřicetiletého Ryana Bella začaly asi před rokem, když se netajil se svými názory na adventistickou církev, ve které byl pastorem. Hlasitě kritizoval a obhajoval například svazky gayů a lesbiček. Proto byl také vyzván, aby církev opustil.

Utrpěl velkou ránu nejen jako člověk, ale i jako pastor. Začal pochybovat o své víře. Rozhodl se ke kroku, který šokoval nejen jeho rodinu a blízké, ale i americká média.

Pustil se totiž do experimentu, kdy se po dobu příštích 12 měsíců hodlá stát ateistou a předstírat, jako by pro něj bůh nikdy neexistoval. Nebude se modlit, chodit do kostela ani číst bibli.

Toto rozhodnutí ale mělo i své následky. Kvůli svým názorům musel opustit nejen svoji kongregaci, ale i dvě křesťanské školy v Los Angeles, kde vyučoval. Do toho prožíval rozvod se svou ženou, který ale podle jeho slov nemá s experimentem žádnou souvislost.

"Byly chvíle, obvykle pozdě v noci a brzy ráno, kdy jsem si pomyslel: Co jsem to udělal? Opravdu to ohrožuje celý můj život, kariéru i rodinu," řekl pro CNN pastor, který má doma dvě malé dcery.

"Věřím, že pokud bůh skutečně existuje, tak ho můj pošetilý experiment nijak nevyvede z míry a nedovolí, aby ostatní kvůli mně trpěli," řekl bývalý duchovní pro Huffington Post.

Se svými postřehy z nového života i studia ateismu se hodlá podělit také na svém blogu a plánuje vydat knihu.

 

Právě se děje

Další zprávy