Pohřební vůz vytváří uhlíkovou stopu, Pařížanka proto nebožtíky přepravuje na kole

Magazín Magazín
7. 11. 2022 9:49
Pařížanka Isabelle Plumereauová chce být průkopnicí v oblasti ekologicky šetrných pohřbů. Ráda by obyvatele francouzského hlavního města přesvědčila, aby si rakve s nebožtíky nechávali na hřbitov odvést na kole. Bicykl totiž ve srovnání s pohřebními vozy nevytváří uhlíkovou stopu.
Video: Reuters

Jednapadesátiletá pohřební zřízenkyně už si nechala vyrobit speciálně upravené kolo, které má v přední části prostor na rakev. Podobná vozítka už se podle ní využívají v Dánsku nebo Švýcarsku, Francouzi ale při pohřbech dosud spoléhali na klasické černé dodávky, které pro životní prostředí znamenají velkou zátěž, což chce Plumereauová změnit. Píše o tom agentura Reuters.

"Skloubit kolo s pohřebním vozem se přirozeně nabízelo. Paříž totiž už dlouho podporuje rozšíření cyklistické dopravy jako ekologicky šetrného způsobu cestování do práce. Říkala jsem si, kdy jindy bychom měli být více šetrní, než když ukládáme naše milované k poslednímu odpočinku," přiblížila Plumereauová, jak její nápad vznikl.

"Umístit pohřební nosítka na kolo je navíc praktické. Všichni účastníci obřadu pak mohou kráčet za rakví stejně rychle. Lépe se slyší, protože je nevyrušuje zvuk motoru. A taky mohou poslouchat zvuky přírody, která je obklopuje - vítr, šumění listí nebo zpěv ptáků. Všechny tyhle drobnosti vás při truchlení mohou utěšit," vyjmenovala Plumereauová další výhody pohřebního bicyklu.

Od úřadů už získala povolení, aby kolo při obřadech mohla využívat. Nyní tak čeká jen na schválení od své pojišťovny a poté bude moci přijímat první objednávky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

Další zprávy