Operace Anthropoid na vlastní kůži. Zúčastněte se s Kubišem atentátu na Heydricha, láká hra

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 3. 7. 2016 14:40
Přesně v den světové premiéry hollywoodského trháku Anthropoid s Jamie Dornanem, Cillianem Murphym a Aňou Geislerovou v hlavních rolích měla svou premiéru také dobrodružná hra Operace Anthropoid v rámci mobilní aplikace Geofun. Hráč se může zúčastnit atentátu na Heydricha, průvodcem mu bude sám rotmistr Jan Kubiš. Geolokační hry vycházejí z geocachingu, ale posunují ho dál.
Trailer ke geolokační hře Operace Anthropoid, jež se odehrává přímo na místě činu. | Video: geofun.cz

Geolokační hra Operace Anthropoid, která je k dispozici v české a anglické jazykové mutaci, umožní každému hráči stát se na pár hodin členem protinacistického odboje a zúčastnit se atentátu na zastupujícího říšského protektora Čechy a Morava generála Reinharda Heydricha.

Geofun je typ her vycházející z populárního geocachingu neboli hledání kešek. I zde musí hráč dojít na určené místo, i zde plní různé úkoly, jako je to v případě tzv. multikešek. Nejedná se však o matematické operace vedoucí k dalším souřadnicím, nýbrž o úkoly související s tématem. S hráčem začne komunikovat sama aplikace, respektive určený virtuální průvodce, který má s daným místem spojitost a vede jeho kroky. Průvodci hráčům sdělují zajímavosti z daného místa, vypravují příběhy, pokládají otázky, zadávají úkoly a zároveň je i kontrolují.

Co je Geofun?

  • Mobilní aplikace Geofun je určena pro chytré telefony se systémem Android a iOS. Jedná se o moderní geolokační hry vycházející z geocachingu, které jsou ale svým charakterem více interaktivní a multimediální.
  • Geofun slouží jako zábavný průvodce po zajímavých místech a městech. Odpadají starosti "Kam na výlet?" i bezradnost v odpovědi na otázku "A co tam?"
  • Hry lze hrát v různých regionech po České republice, sbírat geonky (body) a soutěžit o zajímavé ceny.
  • Hráč objevuje nová místa, poslouchá pověsti, prohlédne si zapomenuté fotografie či nejrůznější zábavná videa. Během hry plní pestré úkoly, odpovídá na otázky či luští šifry.
  • Hráč dopředu moc netuší, co přesně ho čeká. Zná pouze přibližný čas trvání hry, nutné pomůcky, místo startu hry či stručný popis.

Zdroj: geofun.cz

"Vaším průvodcem bude rotmistr Jan Kubiš, československý parašutista, vycvičený ve Velké Británii československými a britskými zpravodajskými  službami, který dne 27. května 1942 provedl spolu s Josefem Gabčíkem atentát na Hitlerova oblíbence a pravou ruku Heinricha Himmlera," přibližuje hru Operace Anthropoid autor námětu a scénáře aplikace, odborník na marketing  cestovního ruchu z Univerzity v Cambridgi dr. Wadim Strielkowski.

Hráči se dozvědí, jak se atentát připravoval a jak probíhal. A také třeba to, jak daleko jel Kubiš na kole, když prchal od místa činu, a kdo atentátníkům i přes velké nebezpečí ze strany gestapa pomáhal.

"Dostanete se na místa spojená s Operací Anthropoid a půjdete po stopách  československých parašutistů na jejich statečné a sebevražedné misi," láká uživatele hra.

Během plnění úkolů si lidé prověří své znalosti a vyluští pár šifer. A poznají Prahu trochu jinak než běžní návštěvníci.

"Můžete se zapojit do protinacistického odboje a pomoci Gabčíkovi a Kubišovi odstřelit třetího nejnebezpečnějšího muže třetí říše. Nepotřebujete pistole, granáty ani vysílačky, jedinou podmínkou je chytrý telefon, do kterého si zdarma stáhnete mobilní aplikaci Geofun, zaregistrujete se a v seznamu či mapě her, tzv. geosrandách, naleznete hru 'Operace Anthropoid'," vysvětluje princip tohoto zábavného vzdělávání Strielkowski.

Po stažení hry stačí dorazit na úvodní souřadnice a putování po Praze v doprovodu agenta československých speciálních jednotek rotmistra Jana Kubiše může začít. Hráč chodí, plní různé úkoly a sbírá "geobody". Hra pozná jeho polohu podle GPS souřadnic v chytrém telefonu nebo tabletu.

"Pro samotné hraní již není třeba internetové připojení. Operace Anthropoid je vhodná pro dospělé i rodiny s dětmi a lze ji hrát během celého roku," říká autor námětu a scénáře Wadim Strielkowski z University of Cambridge a dodává: "Podle události operace Anthropoid připravujeme také další část hry, která se bude odehrávat v centru Prahy kolem krypty, Petschkova paláce nebo kolem Bati na Václavském náměstí. Zvažujeme také minihru na místě seskoku parašutistů v Nehvizdech."

Jak podotýká spoluzakladatel Geofunu Vít Pechanec, nejde o první hru na téma protinacistického odboje. S úspěchem například funguje hra Operace Silver A v Pardubicích.

Světová premiéra britsko-českého filmu Anthropoid přibližujícího atentát na Heydricha zahájila Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy