Operace Anthropoid na vlastní kůži. Zúčastněte se s Kubišem atentátu na Heydricha, láká hra

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 3. 7. 2016 14:40
Zdroj foto: Geofun Zdroj foto: Geofun
Přesně v den světové premiéry hollywoodského trháku Anthropoid s Jamie Dornanem, Cillianem Murphym a Aňou Geislerovou v hlavních rolích měla svou premiéru také dobrodružná hra Operace Anthropoid v rámci mobilní aplikace Geofun. Hráč se může zúčastnit atentátu na Heydricha, průvodcem mu bude sám rotmistr Jan Kubiš. Geolokační hry vycházejí z geocachingu, ale posunují ho dál.
Trailer ke geolokační hře Operace Anthropoid, jež se odehrává přímo na místě činu. | Video: geofun.cz

Geolokační hra Operace Anthropoid, která je k dispozici v české a anglické jazykové mutaci, umožní každému hráči stát se na pár hodin členem protinacistického odboje a zúčastnit se atentátu na zastupujícího říšského protektora Čechy a Morava generála Reinharda Heydricha.

Geofun je typ her vycházející z populárního geocachingu neboli hledání kešek. I zde musí hráč dojít na určené místo, i zde plní různé úkoly, jako je to v případě tzv. multikešek. Nejedná se však o matematické operace vedoucí k dalším souřadnicím, nýbrž o úkoly související s tématem. S hráčem začne komunikovat sama aplikace, respektive určený virtuální průvodce, který má s daným místem spojitost a vede jeho kroky. Průvodci hráčům sdělují zajímavosti z daného místa, vypravují příběhy, pokládají otázky, zadávají úkoly a zároveň je i kontrolují.

Co je Geofun?

  • Mobilní aplikace Geofun je určena pro chytré telefony se systémem Android a iOS. Jedná se o moderní geolokační hry vycházející z geocachingu, které jsou ale svým charakterem více interaktivní a multimediální.
  • Geofun slouží jako zábavný průvodce po zajímavých místech a městech. Odpadají starosti "Kam na výlet?" i bezradnost v odpovědi na otázku "A co tam?"
  • Hry lze hrát v různých regionech po České republice, sbírat geonky (body) a soutěžit o zajímavé ceny.
  • Hráč objevuje nová místa, poslouchá pověsti, prohlédne si zapomenuté fotografie či nejrůznější zábavná videa. Během hry plní pestré úkoly, odpovídá na otázky či luští šifry.
  • Hráč dopředu moc netuší, co přesně ho čeká. Zná pouze přibližný čas trvání hry, nutné pomůcky, místo startu hry či stručný popis.

Zdroj: geofun.cz

"Vaším průvodcem bude rotmistr Jan Kubiš, československý parašutista, vycvičený ve Velké Británii československými a britskými zpravodajskými  službami, který dne 27. května 1942 provedl spolu s Josefem Gabčíkem atentát na Hitlerova oblíbence a pravou ruku Heinricha Himmlera," přibližuje hru Operace Anthropoid autor námětu a scénáře aplikace, odborník na marketing  cestovního ruchu z Univerzity v Cambridgi dr. Wadim Strielkowski.

Hráči se dozvědí, jak se atentát připravoval a jak probíhal. A také třeba to, jak daleko jel Kubiš na kole, když prchal od místa činu, a kdo atentátníkům i přes velké nebezpečí ze strany gestapa pomáhal.

"Dostanete se na místa spojená s Operací Anthropoid a půjdete po stopách  československých parašutistů na jejich statečné a sebevražedné misi," láká uživatele hra.

Během plnění úkolů si lidé prověří své znalosti a vyluští pár šifer. A poznají Prahu trochu jinak než běžní návštěvníci.

"Můžete se zapojit do protinacistického odboje a pomoci Gabčíkovi a Kubišovi odstřelit třetího nejnebezpečnějšího muže třetí říše. Nepotřebujete pistole, granáty ani vysílačky, jedinou podmínkou je chytrý telefon, do kterého si zdarma stáhnete mobilní aplikaci Geofun, zaregistrujete se a v seznamu či mapě her, tzv. geosrandách, naleznete hru 'Operace Anthropoid'," vysvětluje princip tohoto zábavného vzdělávání Strielkowski.

Po stažení hry stačí dorazit na úvodní souřadnice a putování po Praze v doprovodu agenta československých speciálních jednotek rotmistra Jana Kubiše může začít. Hráč chodí, plní různé úkoly a sbírá "geobody". Hra pozná jeho polohu podle GPS souřadnic v chytrém telefonu nebo tabletu.

"Pro samotné hraní již není třeba internetové připojení. Operace Anthropoid je vhodná pro dospělé i rodiny s dětmi a lze ji hrát během celého roku," říká autor námětu a scénáře Wadim Strielkowski z University of Cambridge a dodává: "Podle události operace Anthropoid připravujeme také další část hry, která se bude odehrávat v centru Prahy kolem krypty, Petschkova paláce nebo kolem Bati na Václavském náměstí. Zvažujeme také minihru na místě seskoku parašutistů v Nehvizdech."

Jak podotýká spoluzakladatel Geofunu Vít Pechanec, nejde o první hru na téma protinacistického odboje. S úspěchem například funguje hra Operace Silver A v Pardubicích.

Světová premiéra britsko-českého filmu Anthropoid přibližujícího atentát na Heydricha zahájila Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy