Papua - Nová Guinea má svou první CHKO: prales

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Kamila Pletánková
6. 3. 2009 6:00
Rezervace má zachránit vzácného klokana
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto)
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Port Moresby (Ekolist) - Papua - Nová Guinea, ostrovní země v Oceánii, založila svou vůbec první chráněnou přírodní oblast.

Chce tak zabránit drancování původního deštného pralesa a ochránit vzácná zvířata, která zde žijí. Například klokana stromového, uvedla agentura Reuters.

Rezervace se rozkládá kolem řek Yupno, Urawa a Som (zkráceně YUS) a zabírá plochu o rozloze 76 tisíc hektarů.

"Jedná se o nejpůvodnější prales. Je zajímavé, že jde o lesy, do jejichž částí nikdy nevstoupili dokonce ani místní vlastníci půdy," vysvětlila Lisa Dabeková z Woodland Park Zoo v americkém Seattlu.

Foto: Aktuálně.cz

Dabeková vede projekt na záchranu stromových klokanů, podporovaný Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International - CI) se sídlem v USA a magazínem National Geographic.

Spolu s Papuánci pracovala 12 let na programu, jehož cílem je zachování a další rozvoj unikátního ekosystému.

"YUS chráněná přírodní oblast nemá komerčně zajímavé lesy. Jedná se o těžce přístupné horské pásmo," vysvětlil Bruce Beehler z CI, který na Papuu - Novou Guineu jezdí od roku 1975.

Příslušný zákon už schválila vláda.

Prales na východě poloostrova Huon pohltí 13 miliónů tun uhlíku. Podle expertů by tudíž projekt mohl být financován z peněz získaných z uhlíkových kompenzací.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy