Papua - Nová Guinea má svou první CHKO: prales

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Kamila Pletánková
6. 3. 2009 6:00
Rezervace má zachránit vzácného klokana
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto)
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Port Moresby (Ekolist) - Papua - Nová Guinea, ostrovní země v Oceánii, založila svou vůbec první chráněnou přírodní oblast.

Chce tak zabránit drancování původního deštného pralesa a ochránit vzácná zvířata, která zde žijí. Například klokana stromového, uvedla agentura Reuters.

Rezervace se rozkládá kolem řek Yupno, Urawa a Som (zkráceně YUS) a zabírá plochu o rozloze 76 tisíc hektarů.

"Jedná se o nejpůvodnější prales. Je zajímavé, že jde o lesy, do jejichž částí nikdy nevstoupili dokonce ani místní vlastníci půdy," vysvětlila Lisa Dabeková z Woodland Park Zoo v americkém Seattlu.

Foto: Aktuálně.cz

Dabeková vede projekt na záchranu stromových klokanů, podporovaný Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International - CI) se sídlem v USA a magazínem National Geographic.

Spolu s Papuánci pracovala 12 let na programu, jehož cílem je zachování a další rozvoj unikátního ekosystému.

"YUS chráněná přírodní oblast nemá komerčně zajímavé lesy. Jedná se o těžce přístupné horské pásmo," vysvětlil Bruce Beehler z CI, který na Papuu - Novou Guineu jezdí od roku 1975.

Příslušný zákon už schválila vláda.

Prales na východě poloostrova Huon pohltí 13 miliónů tun uhlíku. Podle expertů by tudíž projekt mohl být financován z peněz získaných z uhlíkových kompenzací.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy