Papua - Nová Guinea má svou první CHKO: prales

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Kamila Pletánková
6. 3. 2009 6:00
Rezervace má zachránit vzácného klokana
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto)
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Port Moresby (Ekolist) - Papua - Nová Guinea, ostrovní země v Oceánii, založila svou vůbec první chráněnou přírodní oblast.

Chce tak zabránit drancování původního deštného pralesa a ochránit vzácná zvířata, která zde žijí. Například klokana stromového, uvedla agentura Reuters.

Rezervace se rozkládá kolem řek Yupno, Urawa a Som (zkráceně YUS) a zabírá plochu o rozloze 76 tisíc hektarů.

"Jedná se o nejpůvodnější prales. Je zajímavé, že jde o lesy, do jejichž částí nikdy nevstoupili dokonce ani místní vlastníci půdy," vysvětlila Lisa Dabeková z Woodland Park Zoo v americkém Seattlu.

Foto: Aktuálně.cz

Dabeková vede projekt na záchranu stromových klokanů, podporovaný Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International - CI) se sídlem v USA a magazínem National Geographic.

Spolu s Papuánci pracovala 12 let na programu, jehož cílem je zachování a další rozvoj unikátního ekosystému.

"YUS chráněná přírodní oblast nemá komerčně zajímavé lesy. Jedná se o těžce přístupné horské pásmo," vysvětlil Bruce Beehler z CI, který na Papuu - Novou Guineu jezdí od roku 1975.

Příslušný zákon už schválila vláda.

Prales na východě poloostrova Huon pohltí 13 miliónů tun uhlíku. Podle expertů by tudíž projekt mohl být financován z peněz získaných z uhlíkových kompenzací.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy