Papua - Nová Guinea má svou první CHKO: prales

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Kamila Pletánková
6. 3. 2009 6:00
Rezervace má zachránit vzácného klokana
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto)
Papua-Nová Guinea má svou první CHKO: deštný prales (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Port Moresby (Ekolist) - Papua - Nová Guinea, ostrovní země v Oceánii, založila svou vůbec první chráněnou přírodní oblast.

Chce tak zabránit drancování původního deštného pralesa a ochránit vzácná zvířata, která zde žijí. Například klokana stromového, uvedla agentura Reuters.

Rezervace se rozkládá kolem řek Yupno, Urawa a Som (zkráceně YUS) a zabírá plochu o rozloze 76 tisíc hektarů.

"Jedná se o nejpůvodnější prales. Je zajímavé, že jde o lesy, do jejichž částí nikdy nevstoupili dokonce ani místní vlastníci půdy," vysvětlila Lisa Dabeková z Woodland Park Zoo v americkém Seattlu.

Foto: Aktuálně.cz

Dabeková vede projekt na záchranu stromových klokanů, podporovaný Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International - CI) se sídlem v USA a magazínem National Geographic.

Spolu s Papuánci pracovala 12 let na programu, jehož cílem je zachování a další rozvoj unikátního ekosystému.

"YUS chráněná přírodní oblast nemá komerčně zajímavé lesy. Jedná se o těžce přístupné horské pásmo," vysvětlil Bruce Beehler z CI, který na Papuu - Novou Guineu jezdí od roku 1975.

Příslušný zákon už schválila vláda.

Prales na východě poloostrova Huon pohltí 13 miliónů tun uhlíku. Podle expertů by tudíž projekt mohl být financován z peněz získaných z uhlíkových kompenzací.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy