Papoušek se doma nudil, přes internet si objednával pamlsky. Zarazila ho až majitelka

Magazín Magazín
17. 12. 2018 15:07
Když se Marion Wischnewská jednoho odpoledne vrátila domů z práce, zjistila, že přes zařízení Alexa určené k hlasovému ovládání její chytré domácnosti někdo dělal podezřelé objednávky potravin. Ukázalo se, že je má na svědomí její mluvící papoušek Rocco, který se sám doma nudil.
Papoušek šedý, ilustrační foto
Papoušek šedý, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Sameček papouška šedého jménem Rocco se už jednou dostal do problémů. Když promluvil, počastoval návštěvníky přírodní rezervace v anglickém hrabství Berkshire sprškou nadávek, a tak se zaměstnankyně dobročinné organizace Marion Wischnewská raději rozhodla vzít si drzého ptáka k sobě domů.

To ovšem netušila, že vulgárními výrazy Roccovy neplechy neskončí. Papoušek se totiž skamarádil se zařízením Alexa, které Wischnewská používá k ovládání své chytré domácnosti ve vesnici Blewbury. Technologická hračka umožňuje zadávat příkazy jen pomocí hlasu a papoušci šedí jsou proslulí svou schopností dokonale napodobit lidskou řeč.

"Jednou jsem přišla domů a Rocco měl puštěnou romantickou hudbu, do jejíhož rytmu tančil," vylíčila majitelka britskému deníku Times. S pomocí Alexy si lze ovšem také nechat domů posílat zásilky s jídlem, což se papouškovi rovněž zalíbilo.

Podle britského deníku The Independent přes Alexu zadával objednávky ovoce, zeleniny a zmrzliny, ale i žárovek a čajové konvice. "Když se teď vracím do bytu, okamžitě procházím nákupní lístek a mažu z něj položky, které tam Rocco přes den přidal," přiblížila Wischnewská listu Daily Mail, jak řeší problém s neposedným domácím mazlíčkem.

Kromě jejího hlasu dovede Rocco imitovat také spoustu dalších zvuků. "Naučil se několik vyzváněcích tónů na telefonu, pípání mikrovlnky i vrzání dveří od ledničky. V létě taky rád dělá klakson auta se zmrzlinou, což zní, jako by vám zmrzlinář zaparkoval přímo v obýváku," dodala majitelka problémového zvířete. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy