Nové, větší, ale dál zavřené. Jak se proměnilo nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum

Jakub Plíhal Denis Chripák Jakub Plíhal, Denis Chripák
12. 2. 2021 14:51
Nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v Česku se snad již brzy otevře po dlouhé rekonstrukci. Nejde však o to pražské, nýbrž o Severočeské muzeum v Liberci. Historická budova dostala moderní rozvody, zabezpečení a na čtyři tisíce metrů čtverečních nabobtnal i výstavní prostor. To vše za 143 milionů korun. Podívejte se ve virtuální prohlídce, jak to uvnitř vypadá.

Foto: Tak vypadají nově prostory muzea se stovkami tisíc předmětů ve sbírkách

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Depozitáře ukrývají přes 700 000 sbírkových předmětů. Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení - přírodovědecké, historické a uměleckohistorické. Expozice byly zastaralé, budova potřebovala zásadní modernizaci a bezbariérový přístup, dostala například i klimatizaci, moderní zabezpečení nebo osvětlení. Podívejte se ve fotogalerii, jak se to podařilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy