Tolkien byl rasista, Pán prstenů diskriminuje skřety jako uprchlíky, tvrdí spisovatel

Magazín Magazín
27. 11. 2018 11:13
Americký autor sci-fi knížek Andy Duncan se v rozhlasovém pořadu nechal slyšet, že Tolkienův román Pán prstenů je tak trochu rasistický. "Nelze přehlédnout opakovaný Tolkienův pohled na to, že některé rasy jsou horší než jiné, nebo že někteří lidé jsou horší než jiní," uvedl Duncan. Podle něj jsou znevýhodněni především skřeti.
Skřeti z filmového Pána prstenů.
Skřeti z filmového Pána prstenů. | Foto: New Line Cinema

Skřeti jsou jednou z ras ve fiktivním světě Středozemě. V románu je autor Pána prstenů vyobrazil jako ošklivé kanibalské vrahy ve službách Temných pánů Morgotha, Saurona, ale také čaroděje Sarumana.

Podle Andyho Duncana je tak vzezření skřetů mnohem horší než u jiných postav. O jeho názorech, jež zazněly v podcastu časopisu Wired, informoval britský web Daily Mail

Duncan je autorem několika sci-fi knih a vyučujícím na marylandské státní univerzitě ve Frostburgu. Kromě toho napsal parodii zasazenou do Tolkienovy smyšlené Středozemě s názvem Senátor Bilbo. 

Kladné postavy jsou bílé, záporné černé a šikmooké

Americký spisovatel také přirovnal vyobrazení skřetů k dnešním uprchlíkům a kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za situaci, která momentálně panuje na hranicích s Mexikem. 

"Je jednodušší oponenty démonizovat než je pochopit. Je jednodušší postavit zeď a označit uprchlíky, kteří chtějí legálně, či nelegálně překročit jižní hranici USA, za 'lůzu', a nesnažit se je pochopit," dodal Duncan. 

Britský web Daily Mail upozorňuje na to, že to není zdaleka poprvé, kdy je Tolkien kritizovaný za rasismus. V roce 2003 se podobně vyjádřil také Stephen Schapiro, profesor Warwickovy univerzity. "Tolkienovy kladné postavy jsou bílé, záporné postavy jsou černé, šikmooké, neatraktivní, mluvící nesrozumitelnou řečí a psychologicky nevyvinuté," citoval Schapira deník. 

Profesorovu kritiku však umlčeli další experti na Tolkiena, včetně britského literárně charitativního spolku Tolkienovo společenství. Připomněli, že britský autor rasismus nenáviděl a ostře se proti němu postavil zejména koncem 30. let 20. století. Hitlera označil za "malého brunátného ignoranta". 

Deník Daily Mail také citoval jeho korespondenci s berlínským nakladatelstvím Rütten & Loening z roku 1938, ve kterém se distancuje od jakýchkoliv nacistických a protižidovských ideologií.

J. R. R. Tolkien byl rodilým Britem, ale jeho rodina měla německé předky. Spisovatel zemřel v roce 1973 ve věku 81 let. Je autorem desítek knih a vědeckých studií. 

Video: Religionista Pavel Hošek o Pánovi prstenů

Před šedesáti lety vyšel první díl trilogie Pána prstenů J. R. R. Tolkiena. Proč byl tehdy autorův styl přijímán s rozpaky a čím naopak oslovuje současné čtenáře? Vysvětluje religionista Pavel Hošek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy