Paměť jako slon? Kdepak, někdo ji má delší

ČTK ČTK
10. 8. 2013 20:15
Nová studie boří jeden dlouho trvající mýtus
Delfíni v záchranné stanici na Floridě.
Delfíni v záchranné stanici na Floridě. | Foto: Simona Holecová

Washington - Nikoli sloni, jak tvrdí populární rčení, ale delfíni jsou mezi zvířaty premianty v délce paměti. Uvádí to nová studie amerických vědců zaměřená na sociální paměť těchto kytovců.

Podle vědců si delfíni jsou schopni pamatovat zvuky, které vydává jejich blízký jedinec, až 20 let. O studii informoval zpravodajský server BBC.

Vědci studovali život 56 jedinců druhu delfín skákavý, kteří byli chováni v zajetí a za účelem rozmnožování měnili chovatelé jejich působiště v rámci šesti různých zoologických zahrad a akvárií ve Spojených státech.

Výzkumníci zaznamenávali hvízdání jednotlivých mořských savců, poté je pomocí podvodních reproduktorů přehrávali dalším delfínům a měřili intenzitu jejich reakcí.

Když jim je volání povědomé, plují k reproduktorům

"Když jim je volání povědomé, mají tendenci se přiblížit k reproduktorům na delší dobu," řekl BBC autor studie Jason Bruck z chicagské univerzity. Pokud slyší volání, které neznají, tíhnou více k tomu na ně nereagovat, dodal Bruck.

Délku paměti dokládají vědci na příkladu dvou delfíních samic Allie a Bailey. V mladém věku spolu pobývaly na Floridě v jednom z delfinárií, Bailey však poté zamířila na Bermudy. Když uslyšela hlas Allie, zareagovala okamžitě velmi silně, přestože jsou odděleny již více než 20 let.

Autoři studie se domnívají, že tato dlouhodobá paměť je produktem komplexních sociálních vztahů, které se mezi delfíny vyvinuly.

Foto: Delfínoterapie. Delfíni léčí děti po obrně

"Je pro ně důležité pamatovat si volání delfínů, s nimiž se v minulosti střetli, aby se mohli rozhodnout, zda jde o někoho, s nímž je dobré se setkat, či nikoli," vysvětlil Bruck.

Delfín skákavý je podle jiné nedávno zveřejněné vědecké studie mezi zvířaty unikátní i v dalším ohledu. Je jediným savcem mimo člověka, který používá jména ostatních jedinců svého druhu, aby upoutal jejich pozornost. Podle vědců totiž delfíni v jednotlivých zvucích rozeznávají svá jména.

 

Právě se děje

Další zprávy