Kavárna Slavia utrpěla za komunismu tvrdou ránu. Paláci dokonce hrozilo zřícení

TV Architect
30. 5. 2021 11:20
Palác Lažanských je novorenesanční stavba postavená v letech 1861-1863. Najdeme ji na Starém Městě na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží přímo naproti Národnímu divadlu. Sídlí tu slavná pražská kavárna Slavia, ostatní části budovy využívá Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění.
Kde se nachází slavná pražská kavárna Slavie asi spousta z nás dobře ví. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Budovu si nechal vystavět jako své šlechtické sídlo hrabě Prokop Lažanský. Architektem byl Vojtěch Ignác Ullmann. V parteru vznikla v roce 1881 známá kavárna Slavia, jejíž interiér byl v roce 1934 předesignován ve stylu art deco architektem Pavlem Jindřichem Koesterem ve spolupráci s Josefem Jaroslavem Hukalem. Nová rozměrná okna kavárny navrhl architekt a teoretik umění Bedřich Stefan. V osmdesátých letech tento interiér zanikl v rámci dalších úprav, ale na sklonku minulého století byl obnoven, a to především díky iniciativě prezidenta Václava Havla.

Pozoruhodný příběh první elektrické tramvaje. Úctyhodný stroj v době vzniku propadl

Nároží má věžovou nástavbu a vchod do budovy se nachází na straně od nábřeží. Další Ullmanovou stavbou, která na objekt paláce navazuje, je budova České spořitelny, dnes Akademie věd ČR. Na druhém konci Národní třídy pak stojí další Ulmanova budova bývalé Hypoteční banky.

Zajímavostí také je, že v šedesátých letech devatenáctého století bydlel v Paláci Lažanských hudební skladatel Bedřich Smetana.

 

Právě se děje

Další zprávy