Pajzly vedle nablýskaných kaváren a všude psí lejna. Letná je střet dvou světů, tvrdí bloger

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
24. 5. 2016 9:52
Někdo ji vidí jako místo nablýskaných kaváren, jiný jako dělnickou čtvrť a sídlo fotbalového klubu Sparta Praha. I to je důvod, proč je Letná místem, kde se mísí různé proudy. Potvrzují to i blogeři ze stránky Letenská parta tl;dr, kteří si dělají srandu z facebokové skupiny fungujcí jako univerzální diskusní platforma pro Prahu 7. Tam se každý týden řeší psí exkrementy na chodnících, vrtulník nad Spartou či "kvality" holešovické pošty. Z čistě letenské zábavy se postupně stává fenomén, autoři už vydali první knihu s názvem Stručný glosář letenský. Aktuálně.cz udělalo rozhovor s jedním z autorů, který si přál z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.
Foto: Kateřina Písačková

Při pročítání stránky Letenská parta mě napadlo, že je to jakýsi letenský mimibazar. Sedí to přirovnání?

Do určité míry ano, ale na rozdíl od mimibazaru je Letenská parta občas užitečná. Někdo vám tam poradí dobrý obchod, lidé vám tam půjčí startovací kabely, když vám v zimě nestartuje saab nebo volvo. Ale do značné míry to je mimibazar. Taková drbárna, kde si vyměníte recepty nebo postěžujete.

Vy pod stránkou Letenská parta tl;dr píšete takové týdenní souhrny. O čem pojednávají?

My tomu říkáme rešerše. Dříve to byly vtipně psané souhrny toho, co se v Letenské partě skutečně stalo. Dnes vycházíme spíše z nějaké myšlenky, ze které buďto vyfabulujeme nějaký příběh, nebo to rozvedeme dál do nějaké absurdní situace. Ono když se po dvanácté řeší to, že nad Spartou léta vrtulník, a někdo říká, že Sparta na Letnou nepatří a druzí, že tam patří, tak co o tom chcete psát.

Co znamená zkratka tl;dr?

Je to zkratka z anglického „too long, didn't read.“ Buď se tím dává najevo, že jsem daný text nečetl, protože je hrozně dlouhý. Nebo se to používá pro krátký souhrn příliš dlouhého textu, což je i náš případ.

Nakladatelství Page Five vás představilo takto: "Vytvářejí groteskní obraz Letné jako místa, kde všichni celé dny vysedávají v kavárnách, živí se výhradně obloženými chlebíčky, každý večer pořádají ohňostroje a 'vždycky udělají něco trochu jiného, než se jim řekne'." Je taková Letná?

Já si myslím, že ne. Je to fikce, která nám z toho postupně vyrostla. Tím, jak na tu fikci nabalujete další a další detaily, to začíná celé působit trochu jako realita. Věřím, že se v tom mnoho Leteňáků vidí. Občas to člověk pozoruje ve zpětné vazbě, lidé na Letenské partě si nás přečtou, zalíbí se jim nějaká hláška, která se pak mezi nimi ujme.

A když by do Letenské party přišel třeba člověk z Brna, dostal by o Leteňácích takový pocit?

Já myslím, že člověk z Brna by se zalekl a utekl by zpět. Částečně si také děláme srandu z toho, jak by Letná chtěla vidět sama sebe. Hipsteři by z ní chtěli mít nablýskanou moderní čtvrť s hezkými kavárnami, jenomže tady máte opravdu ty po... ulice, vedle kaváren pajzly čtvrtý cenový, kde celý večer sedí chlapi, co pijou desítku a čuměj na fotbal. Takže je to tady na Letné takové prolínání dvou různých světů.

Problematické je i samotné označení Letná, že ano?

Existuje kanonická odpověď, že Letná neexistuje, protože taková skutečně čtvrť není. Je to kopec, který se nachází na katastrálním území Holešovice – Bubny. A u kopce je problém, že nikdo neví, kde začíná a kde končí. Což je možná také důvod, proč se to téma stále řeší.

Mezi stále se opakující témata se dají zařadit i psí exkrementy, vrtulník nad Letnou či špatné služby holešovické pošty. Máte vysvětlení, proč lidé mají potřebu neustále řešit ty stejné věci?

Je to o tom, že Letenská parta je pavlač. Pavlačový drbny taky vědí, že když budou tlachat u věšení prádla, tak to na problému nic nezmění, ale aspoň si uleví.

Jak vidí autoři knihy stadion Sparty?

Stručný glosář letenský - Letenská parta tl dr

Podivná stavba tvořící západní geografické ohraničení Letné. Též se nazývá Spartička nebo krátce ACS! Rehabilitační zařízení s nepravidelnou provozní dobou. Zhruba každou druhou sobotu se nad Spartu zavěsí vrtulník a nedlouho poté na ni začnou proudit zástupy urostlých chlapců po chemoterapii v rudo-žluto-modré trikoloře. Ti pak sborově na zmíněný vrtulník pokřikují a po takto absolvované terapii se opět ulicemi Letné vracejí do svých ubikací. Léčba je to asi náročná, hoši se vracejí v dost zbědovaném stavu, a tak si jen pamatuj, že tou dobou je lepší se po Letné moc neproducírovat.

Nedávno proběhl křest vaší knihy Stručný glosář letenský. O čem je?

Kniha je o místech na Praze 7, která máme rádi a která jsme se snažili nějakou vtipnou formou popsat. Tu formu průvodce pro začínajícího studenta AVU jsme tomu dali až na závěr, aby byl skutečně někomu určen. Původně to vzniklo jako taková letní kratochvíle a vůbec nás nenapadlo, že z toho vydáme knížku. Oslovilo nás studio Page Five, které přizvalo ilustrátora Jana Šrámka, který k tomu udělal nádherné ilustrace. Z našich pár odstavců textu se tak díky němu stala plnohodnotná kniha.

Proč jste s projektem původně začali?

Začalo to tak, že jsem si četl v Letenské partě nějakou šílenou diskuzi. Dostal jsem nápad udělat z toho takový týdenní souhrn a vypíchnout ty "podstatné věci", co se tam děly. Ty když popíšete absurdně, tak to bude nakonec komické. Inspirovaly mě třeba týdenní souhrny v Respektu nebo twitterový účet Wikipedia tl;dr, který vždy krátce a absurdně převypráví hesla na wikipedii.

Máte nějaký cíl s blogem?

Ani ne, budeme ho psát, dokud nás to bude bavit. Nějaké cíle nemáme, současný zájem o náš blog nás nesmírně překvapil a jsme za něj moc rádi. Já osobně mám hrozně rád brněnský Prígl. Ten začal jako čistě brněnská záležitost, která dnes baví celou republiku.

Se směšností vlastního jednání aktivně pracujeme, Prigl je hodně o nás, tvrdí autoři blogu Pavel Šplíchal a Jakub Ryška. Blog se podle nich v Česku píše dobře proto, že Češi jsou pozéři. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy