Padla žaloba za vyložení toxického odpadu

Martina Kollerová
25. 2. 2008 13:29
Společnost Trafigura se zodpovídá ze znečištění
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Amsterdam (Ekolist.cz) - Nizozemské státní zastupitelství hodlá obvinit ropnou společnost Trafigura a představitele Amsterdamu kvůli jejich roli při vyložení toxického nákladu na západoafrickém pobřeží. Informovala o tom agentura Reuters.

Probo Koala, loď najatá společností Trafigura, přistála loni v létě v přístavu Abidžan na Pobřeží slonoviny, kde vyložila stovky tun toxického odpadu. Následkem toho v dané oblasti zemřelo šestnáct lidí a tisíce dalších byly přiotráveny. K událostem došlo v srpnu 2007.

Podle původního plánu měla loď přistát u holandského pobřeží. Poté, co se kapitán dozvěděl, že za vyložení nebezpečného odpadu, respektive za následné vyčištění přístavu, bude muset v Nizozemsku platit, se rozhodl náklad vyložit jinde. Toxický odpad pak skončil přímo v obydlené čtvrti Abidžanu.

Trafigura je třetí největší firmou působící v ropném průmyslu. Její zástupci již odsouhlasili, že úřadům Pobřeží slonoviny zaplatí částku 198 milionů dolarů jako kompenzaci vzniklých škod. K přímé zodpovědnosti se však společnost odmítá přihlásit.

Podle mluvčího žalobců by zástupci společnosti měli stanout před amsterdamským soudem 26. a 27. června letošního roku. Amsterdam přispěl Programu OSN pro životní prostředí částkou 300.000 eur na pomoc obětem a k odstranění odpadu.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy