Padla žaloba za vyložení toxického odpadu

Martina Kollerová
25. 2. 2008 13:29
Společnost Trafigura se zodpovídá ze znečištění
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Amsterdam (Ekolist.cz) - Nizozemské státní zastupitelství hodlá obvinit ropnou společnost Trafigura a představitele Amsterdamu kvůli jejich roli při vyložení toxického nákladu na západoafrickém pobřeží. Informovala o tom agentura Reuters.

Probo Koala, loď najatá společností Trafigura, přistála loni v létě v přístavu Abidžan na Pobřeží slonoviny, kde vyložila stovky tun toxického odpadu. Následkem toho v dané oblasti zemřelo šestnáct lidí a tisíce dalších byly přiotráveny. K událostem došlo v srpnu 2007.

Podle původního plánu měla loď přistát u holandského pobřeží. Poté, co se kapitán dozvěděl, že za vyložení nebezpečného odpadu, respektive za následné vyčištění přístavu, bude muset v Nizozemsku platit, se rozhodl náklad vyložit jinde. Toxický odpad pak skončil přímo v obydlené čtvrti Abidžanu.

Trafigura je třetí největší firmou působící v ropném průmyslu. Její zástupci již odsouhlasili, že úřadům Pobřeží slonoviny zaplatí částku 198 milionů dolarů jako kompenzaci vzniklých škod. K přímé zodpovědnosti se však společnost odmítá přihlásit.

Podle mluvčího žalobců by zástupci společnosti měli stanout před amsterdamským soudem 26. a 27. června letošního roku. Amsterdam přispěl Programu OSN pro životní prostředí částkou 300.000 eur na pomoc obětem a k odstranění odpadu.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy