Deset kousků ovoce a zeleniny denně sníží riziko rakoviny. Ročně by se zachránilo osm milionů životů

hrz
24. 2. 2017 9:04
Říkávalo se, že pět kousků ovoce a zeleniny denně je zdraví prospěšná dávka. Nové studie ukazují, že když se zdvojnásobí, zásadně se sníží možnost onemocnění mnoha závažnými chorobami, upozorňuje studie vědců z Královské univerzity v Londýně. Výzkumníci rovněž uvádějí, které druhy jíst jako prevenci proti rakovině a které snižují riziko mrtvice či infarktu.
Zvládnete jich deset denně?
Zvládnete jich deset denně? | Foto: Shutterstock

Nové studie ukazují, že když budou lidé dodržovat pravidlo "deset denně", mohou předejít řadě závažných chorob včetně rakoviny, mrtvice či infarktu. Řeč pochopitelně není o denním přídělu cigaret či sladkostí, nýbrž ovoce a zeleniny.

Když sníte 800 gramů ovoce a zeleniny denně, snížíte hrozbu mrtvice o třetinu a nebezpečí infarktu o 24 procent, upozorňuje podle webu The Telegraph studie vědců z Královské univerzity v Londýně.

Jak dále uvádí, tento denní příděl by lidi ochránil před kardiovaskulárními onemocněními a rakovinou. Kdyby ho začal dodržovat každý na naší planetě, zachránilo by se ročně téměř osm milionů životů.

Podle výzkumu však již pouhá čtvrtina tohoto přídělu (200 gramů) má na lidské zdraví nezanedbatelný vliv - o 16 procent se sníží riziko infarktu, o 18 procent mrtvice a o 13 procent kardiovaskulárních chorob.

Výzkumníci rovněž zjistili, které druhy jsou pro prevenci ideální. Riziko rakoviny snižují zejména špenát, zelené fazolové lusky, paprika, mrkev a brukvovité, kam patří kapusta, květák, ředkev či brokolice.

Třeba glutamáty do potravin nepatří, ale dávají se tam proto, že lidem potom polotovary lépe chutnají, upozorňuje toxikolog Jiří Patočka. Výrobci potravin podle něj chtějí hlavně maximalizovat zisk.
17:54
Třeba glutamáty do potravin nepatří, ale dávají se tam proto, že lidem potom polotovary lépe chutnají, upozorňuje toxikolog Jiří Patočka. Výrobci potravin podle něj chtějí hlavně maximalizovat zisk. | Video: DVTV

Srdečním chorobám, mrtvici, kardiovaskulárním onemocněním či předčasné smrti pomáhají zabránit jablka, hrušky, citrusové plody, listová zelenina, jako je špenát, hlávkový salát a čekanka, brokolice, zelí a květák.

"Bylo prokázáno, že ovoce a zelenina snižují hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak, zlepšují zdraví našich cév a imunitního systému. Obsahují rovněž velké množství antioxidantů, které snižují možnost poškození DNA a vedou ke snížení rizika rakoviny," říká Dagfinn Aune, norský odborník na epidemiologii, onkologii, dietologii a vedoucí vědeckého týmu na londýnské univerzitě.

Podle něj pak brukvovitá zelenina rovněž umí aktivovat enzymy, které mohou předcházet rakovině. Ovoce a zelenina mají rovněž příznivý vliv na tvorbu přirozeně se vyskytujících bakterií v našich střevech.

Musíme se naučit nově přemýšlet, setrvání u modelu chemické medicíny je slepá cesta. Chemický lék působí úplně jinak, než to v organismu probíhá, tvrdí zakladatel Univerzity Nové doby Milan Calábek | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy