Ovce dokážou rozpoznat obličej Obamy i herečky Watsonové, zjistili vědci z Cambridge

Magazín Magazín
11. 11. 2017 7:33
Vědci z cambridgské univerzity trénovali ovce na rozpoznávání obličejů slavných osobností. Mezi nimi i tváře Baracka Obamy, Emmy Watsonové či herce Jaka Gyllenhaala. Ovcím byly v upravených ohradách ukazovány obrázky lidí na dvou počítačových obrazovkách, na jedné byl obličej známé osobnosti a na druhé neznámého člověka. Zvířata získávala za výběr obrázku osobnosti jídlo, a to z přihrádky pod infračerveným paprskem poblíž obrazovky. Jakmile vybrali špatnou fotografii, ozval se klakson a ovce odměnu nedostaly. Ty, jež se experimentu účastnily, nakonec úspěšně identifikovaly známé obličeje v osmi případech z deseti. Vědci využívají ovce k porozumění degenerativním onemocněním mozku.
Ovce při experimentu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy