Legenda mezi memy jde do dražby. Znáte příběh patronky otrávených Chloe?

pru ČTK pru, ČTK
24. 9. 2021 9:47
Její otrávený výraz už viděly na internetu stamiliony lidí. Chloe Clemová se stala senzací po tom, co se před osmi lety zatvářila ve videu své matky na YouTube. Fotografie s jejím legendárním výrazem se brzy staly senzací. Dnes je její matka prodává jako formu digitálního vlastnictví NFT, tedy non-fungible token. Jako majitelka virtuálního obrázku by na něm mohla vydělat desítky tisíc dolarů.
Legendární výraz malé Chloe vznikl před výletem do Disneylandu. | Video: Aktuálně.cz, Youtube/Lily & Chloe

V roce 2013 zveřejnila Katie Clemová, matka dvou holčiček Chloe a Lily, na YouTube video, ve kterém dětem oznamuje výlet do Disneylandu. Tehdy se v něm dvouletá Chloe nezapomenutelně zatvářila zrovna ve chvíli, kdy jí to matka nadšeně řekla.

Od té doby video získalo více než 20 milionů zhlédnutí a z fotografie s otráveným výrazem malé Chloe se stal internetový hit. Miliony uživatelů ho sdílely jako krátké animace, takzvané gify, s popisky k různým situacím ze života.

“Otevřela jsem tehdy Tumblr a ten byl plný výrazů Chloe,” uvedla Clemová z amerického státu Utah pro server BBC. “Bylo to strašně zvláštní a ohromující. Moje rodina a kamarádi mi začali posílat memy, kde byla moje dcera,” dodala. V roce 2013 server Buzzfeed označil malou Chloe jako “svatou patronku” sociální sítě Tumblr. 

Teď by za svůj legendární výraz mohla dnes již desetiletá dívka získat tisíce dolarů. Rodiče ho prodávají v aukci jako formu digitálního vlastnictví NFT za kryptoměnu ethereum, jejíž momentální hodnota se pohybuje v přepočtu kolem čtyř tisíc dolarů.

“Je to úžasná příležitost. Když třeba někde bude fanoušek, který její memy miluje, tak je zkrátka bude moct vlastnit,” uvedla Clemová. Peníze z prodeje by poté chtěla využít na podporu svých dcer při budoucím studiu na středních nebo vysokých školách.

NFT je zkratka anglického non-fungible token, česky nezaměnitelný token, tedy nezaměnitelný elektronický klíč. Je to digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá zcizit.

V posledních letech jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá, přičemž některé NFT se v aukcích prodaly i za několik milionů dolarů. Mohou to být buď jen digitálně vytvořená díla, nebo digitalizované verze skutečných děl. Je možné je darovat nebo s nimi obchodovat, ale není možné je pozměnit nebo rozmnožit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy