Oteplování změní lesy. Přestanou lapat skleníkové plyny

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
19. 4. 2009 15:15
Odumírání stromů prohloubí změny klimatu
Lesy pohlcují nebezpečné emise skleníkových plynů. To se však podle vědců může už brzy změnit.
Lesy pohlcují nebezpečné emise skleníkových plynů. To se však podle vědců může už brzy změnit. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

New York (Ekolist)- Lesní porosty se mohou stát zdrojem emisí skleníkových plynů, namísto toho, aby emise samy pohlcovaly. Vyplývá to z nové vědecké studie.

Ničení lesů má na svědomí zhruba 20 procent světových emisí oxidu uhličitého, živé lesy jich naopak pohlcují až 25 procent. Jenže to se může kvůli oteplování změnit, píše agentura Reuters.

Když se průměrná teplota planety zvýší o 2,5 °C nebo více, v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a Jižní Ameriky odumře kvůli zvýšenému odpařování vody obrovské množství stromů.

A plyny z tlejících lesů uspíší klimatické změny.

Souvislosti: Aljaška se otepluje. Hrozí požáry i invaze škůdců

Temný konec století

"Pokud bude teplota stoupat i nadále stejným tempem, pak se tak stane na konci tohoto století, nebo i dříve," řekl agentuře Reuters Risto Seppala, vedoucí studie vydané Mezinárodní unií lesního výzkumu (IUFRO).

Lesní porosty v mírném pásmu v budoucnu ohrozí neznámí škůdci (ilustrační foto).
Lesní porosty v mírném pásmu v budoucnu ohrozí neznámí škůdci (ilustrační foto). | Foto: Pavel Baroch, Aktuáůně.cz

Ne všechny lesy ale změna klimatu ohrozí stejně, upozorňuje nevládní vědecká organizace.

Například borové porosty v severních regionech z ní budou nejdříve profitovat. V severní Evropě nebo v Kanadě lesy nejprve porostou rychleji, z čehož bude těžit i lesnictví a papírenství.

Rána pro rozvojové země

Také stromům v mírnějších oblastech světa se bude zpočátku dařit lépe. "Lidé, kteří žijí v průmyslově vyspělých zemích na severní polokouli nejprve nepocítí žádné velké škody," tvrdí Seppala.

Horší to bude v rozvojových zemích, kde jsou lidé na lesním ekosystému více závislí. Lesy jsou pro ně zdrojem potravy, čisté vody a dalších životních nezbytností.

I lesní porosty v chladnějších oblastech světa však časem ohrozí neznámí škůdci, kteří se zde nikdy předtím nevyskytovali. Na sever se dostanou právě díky stoupajícím teplotám.

Jedním z příkladů je i v Česku známý kůrovec, který za uplynulé desetiletí napáchal obrovské škody třeba v lesích Britské Kolumbie v Kanadě.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy