Ostrov Kos je rájem pro cyklisty

Ilona Víchová
3. 7. 2012 9:38
Aktivní dovolená? Vyzkoušejte ostrov Kos protkaný cyklostezkami
Foto: Aktuálně.cz

Řecký ostrov Kos je překrásným místem v Egejském moři u Dodekanéského pobřeží. Ostrov, který se na jedné straně pyšní azurovými zátokami a na druhé straně vyrůstá pohoří Díkeos. Dovolená, která nadchne fanoušky cyklistiky. Místo, které je protkané stovkami cyklistických stezek láká na dovolenou milovníky relaxování i aktivní dovolené.

Na ostrově Kos s rozlohou 290 kilometrů čtverečních žije okolo 26 tisíc obyvatel. Dá se říci, že ostrov snadno obejdeme za jeden den, protože má na délku 45 a na šířku 10 kilometrů. Překrásných 112 km pobřeží je ideálním místem pro rodiny s dětmi.

Hlavní město Kós

Významným střediskem cestovního ruchu je město Kos, které se nachází čtyři kilometry od protilehlého tureckého přístavu Bodrum. K vidění jsou antické památky, které v roce 1933 odkrylo silné zemětřesení. Pokud se rodáci z města mohou opravdu něčím pochlubit, tak tím, že Kos je rodištěm slavného antického lékaře Hippokrata.

Foto: Aktuálně.cz

Turistickým lákadlem ve městě se stala i johanitská přístavní pevnost, která je k vidění už ze širého moře. Z antické kultury obdivují návštěvníci zbytky Antického gymnasia nebo Antické agory. Překrásnou antickou stavbou je unikátní Odeon. Podobná stavba jako amfiteátr, ale s tím rozdílem, že Odeon býval zastřešený. V centru města se nachází Hippokratův platan. Podle legendy pod tímto stromem slavný řecký lékař vyučoval své žáky.

Putovaní v okolí města Kós

Výletem určitě nic nezkazíte. Stačí se vydat čtyři kilometry od hlavního města a doputujete do Asklépionu, starořeckého léčebného chrámu. Dříve bývaly chrámy zasvěcovány bohu lékařství Asklépiovi. Z místa je překrásný výhled na pohoří Díkeos a na protilehlé maloasijské pobřeží. Při prohlídce si projdete tři překrásné a rozlehlé terasy propojené širokým schodištěm.

Foto: Aktuálně.cz

Zajímavou zastávkou bude horská vesnička Kefalos. K vidění je velmi zachovalé antické divadlo. Pokud rádi prozkoumáváte tajemná místa, na konci vesnice na vás čeká jeskyně s archeologickými nálezy z antického období. Při své cestě si na chvíli odpočiňte v největší vesnici na ostrově, Pyli. Místo, které se chlubí překrásnou a romantickou kašnou, která do současné doby stále slouží jako zásoba pitné vody.

Nejužší místo ostrova (okolo dvou kilometrů) se nachází ve vulkanické oblasti Kefalos. Vesnice se nachází na vyvýšenině spolu s pevností, kde vidíte do celého okolí. V centru potkáte bílé domky s barevnými okenicemi a dveřmi. Prohlédnout si v tomto místě můžete ruiny Astypalia amfiteátru nebo jeskyni Aspi Petra či byzantský kostel.

Odpočinek a relaxace na řeckém ostrově

Pokud máte procestované souostroví Dodekanés, určitě uznáte, že pláže na ostrově Kos patří k těm nejkrásnějším a nejpříjemnějším místům v Řecku. K vidění je čisté moře s písčitými plážemi. Mezi oblíbené patří Kardamena, Thermes nebo Mastichari. Nejblíže k městu Kós leží Thermes. Místo láká na svou zajímavost, mořské termální prameny. Dvaadvacet kilometrů od hlavního města leží pláž Kardamena i Mastichari. Jde o místa s veškerým plážovým luxusem a výbornými tavernami, které nabízí místní speciality.

V případě, že vaše děti ocení spíše aquapark, vydejte se do letoviska Psalidi. Místo nemá příliš hezké pláže, ale najdete zde Shape Waterpark, kam vás dopraví městský autobus. Celodenní vstupné vyjde kolem 13 euro na dospělou osobu.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy