Ostravský Důl Hlubina je opět v akci!

Ilona Víchová
11. 5. 2012 10:33
Netradiční výlet s rodinou? Vylezte s průvodcem na vysokou pec Vítkovických železáren!
Foto: Jan Langer

Ostravské Hradčany, tak se přezdívá bývalému průmyslovému areálu Dolních Vítkovic. Koksovna a vysoké pece Vítkovických železáren spolu s těžní věží dolu Hlubina jsou symbolem Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Památka, která je právem na seznamu Evropského kulturního dědictví opět otevřela své brány pro veřejnost. Jedinečná technologie těžby uhlí, koksování a výroba surového železa ve vysokých pecích uchvátí nejednoho návštěvníka svou důmyslností a obrovskou rozlohou.

Vyhlídková trasa stojí opravdu za to!

Od března letošního roku je k dispozici vyhlídková trasa Vysoká pec č. 1. Tomuto kolosu se decentně přezdívá Nejstarší dáma. Na trase na vás čeká unikátní skipový výtah, který vás doprovodí do nejvyšších pater prohlídky. I přes moderní výtah vás od vrcholu dělí velké množství schodů, po kterých vystoupáte do úctyhodné výšky 60, 75 metrů.

Foto: Jan Langer

Během poznávací cesty se dostanete do samotné pece, která se plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími surovinami nutnými pro výrobu železa. Poznáte, kde a jak pracovali odlévači a taviči. Zajímavým místem je i centrum vysoké pece, kterému se říká velín. Jedinou nevýhodou je, že k němu vede úzký mostek, s podlahou, která umožňuje přímý pohled dolů. Lidé, kteří trpí závratěmi jistě budou v tomto místě plnit bobříka odvahy.

Navštívíte místa, kde se vháněl do pece horký vzduch o teplotě patnáct set stupňů Celsia nebo si oběhnete vysokou nádobu, kam se dával zbytkový popílek. Po dlouhém stoupání se dostanete až na vrchol věže, kde se vám naskytne vyhlídka na panorama Ostravy a Beskyd.

Vydejte se na výlet

Pokud vás železárny lákají, můžete je navštívit denně mimo pondělí. Prohlídky jsou určené na 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodinu. V případě, že jde o větší skupinu, je dobré udělat rezervaci. Organizačně jsou na tom Vítkovice ale velmi dobře. Při větší návštěvnosti jsou schopní odbavovat skupiny 25 lidí po 15 minutách. Nikdo nemusí mít strach, že by se na něj nedostalo.

Foto: Jan Langer

Velký okruh trvá kolem 110 minu, které velmi rychle utečou. Dospělý člověk zaplatí 150 korun. Důchodci a studenti mají zlevněné vstupné za 90 korun. Při troše štěstí se vám podaří dostat do skupiny, kterou vede starší pán s bohatou zkušeností s prací ve Vítkovicích. Prohlídka se stane neuvěřitelným zážitkem, který vás bude bavit. Pokud se rozhodnete Vítkovice navštívit, nemusíte si hodiny načesávat vlasy, protože po celých 110 minut budete mít na hlavě naraženou slušivou žlutou přilbu, která je důležitým bezpečnostním prvkem. ¨

Foto: Jan Langer

Kulturní akce v Plynojemu

Svou podobu změnil i Colours of Ostrava 2012, který proběhne od 12. do 15. července.

Vítkovické železárny po dobu svého působení vyprodukovaly 90 milionů tun surového železa a 42 milionů tun koksu. Nyní se stávají kulturní a naučnou oblastí, která ohromí každého z nás.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy