Ostravský Důl Hlubina je opět v akci!

Ilona Víchová
11. 5. 2012 10:33
Netradiční výlet s rodinou? Vylezte s průvodcem na vysokou pec Vítkovických železáren!
Foto: Jan Langer

Ostravské Hradčany, tak se přezdívá bývalému průmyslovému areálu Dolních Vítkovic. Koksovna a vysoké pece Vítkovických železáren spolu s těžní věží dolu Hlubina jsou symbolem Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Památka, která je právem na seznamu Evropského kulturního dědictví opět otevřela své brány pro veřejnost. Jedinečná technologie těžby uhlí, koksování a výroba surového železa ve vysokých pecích uchvátí nejednoho návštěvníka svou důmyslností a obrovskou rozlohou.

Vyhlídková trasa stojí opravdu za to!

Od března letošního roku je k dispozici vyhlídková trasa Vysoká pec č. 1. Tomuto kolosu se decentně přezdívá Nejstarší dáma. Na trase na vás čeká unikátní skipový výtah, který vás doprovodí do nejvyšších pater prohlídky. I přes moderní výtah vás od vrcholu dělí velké množství schodů, po kterých vystoupáte do úctyhodné výšky 60, 75 metrů.

Foto: Jan Langer

Během poznávací cesty se dostanete do samotné pece, která se plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími surovinami nutnými pro výrobu železa. Poznáte, kde a jak pracovali odlévači a taviči. Zajímavým místem je i centrum vysoké pece, kterému se říká velín. Jedinou nevýhodou je, že k němu vede úzký mostek, s podlahou, která umožňuje přímý pohled dolů. Lidé, kteří trpí závratěmi jistě budou v tomto místě plnit bobříka odvahy.

Navštívíte místa, kde se vháněl do pece horký vzduch o teplotě patnáct set stupňů Celsia nebo si oběhnete vysokou nádobu, kam se dával zbytkový popílek. Po dlouhém stoupání se dostanete až na vrchol věže, kde se vám naskytne vyhlídka na panorama Ostravy a Beskyd.

Vydejte se na výlet

Pokud vás železárny lákají, můžete je navštívit denně mimo pondělí. Prohlídky jsou určené na 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodinu. V případě, že jde o větší skupinu, je dobré udělat rezervaci. Organizačně jsou na tom Vítkovice ale velmi dobře. Při větší návštěvnosti jsou schopní odbavovat skupiny 25 lidí po 15 minutách. Nikdo nemusí mít strach, že by se na něj nedostalo.

Foto: Jan Langer

Velký okruh trvá kolem 110 minu, které velmi rychle utečou. Dospělý člověk zaplatí 150 korun. Důchodci a studenti mají zlevněné vstupné za 90 korun. Při troše štěstí se vám podaří dostat do skupiny, kterou vede starší pán s bohatou zkušeností s prací ve Vítkovicích. Prohlídka se stane neuvěřitelným zážitkem, který vás bude bavit. Pokud se rozhodnete Vítkovice navštívit, nemusíte si hodiny načesávat vlasy, protože po celých 110 minut budete mít na hlavě naraženou slušivou žlutou přilbu, která je důležitým bezpečnostním prvkem. ¨

Foto: Jan Langer

Kulturní akce v Plynojemu

Svou podobu změnil i Colours of Ostrava 2012, který proběhne od 12. do 15. července.

Vítkovické železárny po dobu svého působení vyprodukovaly 90 milionů tun surového železa a 42 milionů tun koksu. Nyní se stávají kulturní a naučnou oblastí, která ohromí každého z nás.

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy