Osmiletý chlapec chtěl v samoobsluze použít peníze pro štěstí. Vyšetřovala ho policie

Magazín Magazín
12. 6. 2020 9:17
Švýcarská policie zadržela a vyšetřovala osmiletého chlapce, který chtěl u pokladny vesnické samoobsluhy zaplatit dětskou bankovkou na hraní. Přestože za svůj prohřešek jako dítě nedostane žádnou pokutu, bude mít u policistů dalších 12 let záznam.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Chlapec, jehož identita zůstává veřejnosti utajena, zkusil při placení použít falešnou bankovku v eurech, která se podle staré čínské tradice pálí společně s těly zemřelých. Dodržování tohoto zvyku má nebožtíkům zajistit spokojený posmrtný život, jak informoval britský deník The Guardian.

Malý Švýcar se k penězům dostal na karnevalu, který se v březnu konal ve městě Sissach v basilejském kantonu, kde se přitom oficiálně platí švýcarskými franky. Bankovky byly vytištěné na obyčejném papíře, měly na sobě čínské znaky a děti si s nimi na akci hrály.

Na konci dubna ovšem zmíněný chlapec spolu se svým desetiletým bratrem a dívkou ze sousedství přišel do obchodu v nedaleké vesnici Diegten, kde hodlal s bankovkou platit. Přestože zaměstnanci samoobsluhy hned poznali, že peníze nejsou pravé, cítili povinnost zavolat policii. "Postupovali jsme podle instrukcí našeho vedení," citoval The Guardian manažerku prodejny Tanju Baumannovou.

Na konci května místní policisté kontaktovali chlapcovy rodiče a následně tři hodiny prohledávali jejich domácnost. Tam našli a preventivně zabavili tři falešné padesátieurové bankovky, dvě dvacetieurové, pět desetieurových a tři pětieurové.

Oběma bratrům pak strážníci dokonce vyfotili typické fotky z policejní vazby, které zavedli do svých záznamů.

Jméno toho mladšího z nich v nich zůstane až do května roku 2032, i když se ho policisté rozhodli nijak nepotrestat. "Dostali jsme informaci, že se děti snažily koupit zboží za padělané bankovky. Tím pádem jsme museli řešit podezření, že se falešné peníze pohybují v oběhu. Vyšetřovatelé taky museli zjistit, jestli děti bankovky použily záměrně a jestli se na jejich čin vztahuje nějaký zákon," hájil zákrok mluvčí basilejské policie.

Češi by si měli uvědomit, z čeho žije číšník, říká vinárník Holešovský:

Nastavit u nás povinné spropitné je nereálné. Není to možné legislativně a není to správné, říká vinárník a spoluautor iniciativy Milujeme víno. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy