Osmiletý chlapec chtěl v samoobsluze použít peníze pro štěstí. Vyšetřovala ho policie

Magazín Magazín
12. 6. 2020 9:17
Švýcarská policie zadržela a vyšetřovala osmiletého chlapce, který chtěl u pokladny vesnické samoobsluhy zaplatit dětskou bankovkou na hraní. Přestože za svůj prohřešek jako dítě nedostane žádnou pokutu, bude mít u policistů dalších 12 let záznam.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Chlapec, jehož identita zůstává veřejnosti utajena, zkusil při placení použít falešnou bankovku v eurech, která se podle staré čínské tradice pálí společně s těly zemřelých. Dodržování tohoto zvyku má nebožtíkům zajistit spokojený posmrtný život, jak informoval britský deník The Guardian.

Malý Švýcar se k penězům dostal na karnevalu, který se v březnu konal ve městě Sissach v basilejském kantonu, kde se přitom oficiálně platí švýcarskými franky. Bankovky byly vytištěné na obyčejném papíře, měly na sobě čínské znaky a děti si s nimi na akci hrály.

Na konci dubna ovšem zmíněný chlapec spolu se svým desetiletým bratrem a dívkou ze sousedství přišel do obchodu v nedaleké vesnici Diegten, kde hodlal s bankovkou platit. Přestože zaměstnanci samoobsluhy hned poznali, že peníze nejsou pravé, cítili povinnost zavolat policii. "Postupovali jsme podle instrukcí našeho vedení," citoval The Guardian manažerku prodejny Tanju Baumannovou.

Na konci května místní policisté kontaktovali chlapcovy rodiče a následně tři hodiny prohledávali jejich domácnost. Tam našli a preventivně zabavili tři falešné padesátieurové bankovky, dvě dvacetieurové, pět desetieurových a tři pětieurové.

Oběma bratrům pak strážníci dokonce vyfotili typické fotky z policejní vazby, které zavedli do svých záznamů.

Jméno toho mladšího z nich v nich zůstane až do května roku 2032, i když se ho policisté rozhodli nijak nepotrestat. "Dostali jsme informaci, že se děti snažily koupit zboží za padělané bankovky. Tím pádem jsme museli řešit podezření, že se falešné peníze pohybují v oběhu. Vyšetřovatelé taky museli zjistit, jestli děti bankovky použily záměrně a jestli se na jejich čin vztahuje nějaký zákon," hájil zákrok mluvčí basilejské policie.

Češi by si měli uvědomit, z čeho žije číšník, říká vinárník Holešovský:

Nastavit u nás povinné spropitné je nereálné. Není to možné legislativně a není to správné, říká vinárník a spoluautor iniciativy Milujeme víno. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 58 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy