Osmiletý chlapec chtěl v samoobsluze použít peníze pro štěstí. Vyšetřovala ho policie

Magazín Magazín
12. 6. 2020 9:17
Švýcarská policie zadržela a vyšetřovala osmiletého chlapce, který chtěl u pokladny vesnické samoobsluhy zaplatit dětskou bankovkou na hraní. Přestože za svůj prohřešek jako dítě nedostane žádnou pokutu, bude mít u policistů dalších 12 let záznam.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Chlapec, jehož identita zůstává veřejnosti utajena, zkusil při placení použít falešnou bankovku v eurech, která se podle staré čínské tradice pálí společně s těly zemřelých. Dodržování tohoto zvyku má nebožtíkům zajistit spokojený posmrtný život, jak informoval britský deník The Guardian.

Malý Švýcar se k penězům dostal na karnevalu, který se v březnu konal ve městě Sissach v basilejském kantonu, kde se přitom oficiálně platí švýcarskými franky. Bankovky byly vytištěné na obyčejném papíře, měly na sobě čínské znaky a děti si s nimi na akci hrály.

Na konci dubna ovšem zmíněný chlapec spolu se svým desetiletým bratrem a dívkou ze sousedství přišel do obchodu v nedaleké vesnici Diegten, kde hodlal s bankovkou platit. Přestože zaměstnanci samoobsluhy hned poznali, že peníze nejsou pravé, cítili povinnost zavolat policii. "Postupovali jsme podle instrukcí našeho vedení," citoval The Guardian manažerku prodejny Tanju Baumannovou.

Na konci května místní policisté kontaktovali chlapcovy rodiče a následně tři hodiny prohledávali jejich domácnost. Tam našli a preventivně zabavili tři falešné padesátieurové bankovky, dvě dvacetieurové, pět desetieurových a tři pětieurové.

Oběma bratrům pak strážníci dokonce vyfotili typické fotky z policejní vazby, které zavedli do svých záznamů.

Jméno toho mladšího z nich v nich zůstane až do května roku 2032, i když se ho policisté rozhodli nijak nepotrestat. "Dostali jsme informaci, že se děti snažily koupit zboží za padělané bankovky. Tím pádem jsme museli řešit podezření, že se falešné peníze pohybují v oběhu. Vyšetřovatelé taky museli zjistit, jestli děti bankovky použily záměrně a jestli se na jejich čin vztahuje nějaký zákon," hájil zákrok mluvčí basilejské policie.

Češi by si měli uvědomit, z čeho žije číšník, říká vinárník Holešovský:

Nastavit u nás povinné spropitné je nereálné. Není to možné legislativně a není to správné, říká vinárník a spoluautor iniciativy Milujeme víno. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy