Osmiletá dívka objevila v jezeře 1500 let starý meč. Myslela si, že jde o větev

ČTK Josef Maršál, ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2018 14:04
Dívka v létě objevila v jezeře na jihu Švédska 1500 let starý meč z předvikingského období. Nález vzbudil mezi archeology a historiky velký zájem.
Meč
Meč | Foto: Muzeum v Jonkopingu

Osmiletá dívka Saga Vaneceková vyrazila v létě s otcem ke švédskému jezeru Vidöstern - bavila se házením kamenů a klacků do vody, najednou ale narazila na jeden neobvyklý."Vzala jsem ho a chtěla hodit zpátky, ale všimla jsem si, že klacek má rukojeť a je celý zrezivělý. Šla jsem za tátou, abych mu řekla, že to vypadá jako meč," uvedla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Sveriges Radio.

Vedle náhody hrálo roli i počasí. Kvůli suchu byla hladina jezera nižší než obvykle.

Nejdřív si mysleli, že našli jen ztracenou hračku. Otcova známého ale napadlo donést meč k posouzení do místního muzea v Jönköpingu.

Původně se stáří meče odhadovalo na 1000 let, později ale experti a muzeum oznámili, že jde o 1500 let starý předmět z předvikingského období.

Zachoval se ve velmi dobrém stavu, i s dřevěnou rukojetí a koženým pouzdrem. Na délku měří 85 centimetrů. "Každý den se vám nestává, že v jezeře stoupnete na meč," uvedl Mikael Nordström z místního muzea. Jeho kolegy nyní čeká zhruba rok práce, než bude unikátní nález zakonzervován. Pak by ho chtěli vystavit.

Jak dívka s otcem, tak muzeum drželi několik týdnů nález v tajnosti. Zprávy totiž mohly přilákat amatérské hledače. Mezitím muzeum a místní úřad pátraly po dalších možných historických pokladech a objevily brož ze třetího století.

Saga, která má švédské a americké občanství, po úžasném nálezu i přes pozornost médií a spolužáků kariéru archeoložky neplánuje. Ráda by se stala lékařkou, veterinářkou, nebo herečkou v Paříži. I když připouští, že ji baví učit se o "starých věcech".

Její otec je fanouškem amerického fotbalu, konkrétně pak týmu Minnesota Vikings. "A tohle vypadá přesně jako vikingský meč," neskrýval podle serveru The Local své nadšení.

Podívejte se: V polské Atlantidě potkáte české Vikingy

V polské Atlantidě potkáte české Vikingy. Osada experimentálních archeologů u Baltu láká turisty | Video:
 

Právě se děje

před 15 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy