Mikuláš je v desítce nejlepších zimních svátků. Prestižní deník na něj láká do Prahy

Magazín Magazín
1. 12. 2019 15:23
Britský deník The Guardian vybral deset nejvýznamnějších zimních svátků v Evropě, které, jak list uvádí, přinášejí radost a někdy i chaos. Figuruje mezi nimi i český Mikuláš.
Foto: Reuters

Mikuláše slavíme 5. prosince. Je to den, který patří vlídnému bělovousému starci. Ten coby předvoj Ježíška odměňuje děti, které byly celý rok hodné. Doprovází ho anděl a čert s velkým pytlem, ve kterém končí zlobivé děti. 

The Guardian zve na pražské Staroměstské náměstí, které se právě v předvečer svátku svatého Mikuláše začne po 16. hodin plnit tajemnými postavami. "Svátek je podivnou směsí Santy a Halloweenu," píše britský list a připomíná, že děti, aby dostaly sladkosti, musí Mikulášovi zarecitovat básničku nebo zazpívat písničku.

Na seznam zimních festivalů se dostal také Els Enfarinats, který se slaví už více než 200 let ve španělském městě Ibi nebo karneval Kjippen ve Florø, v nejzápadnějším městě v Norsku, který se koná 31. prosince. Dále list zmiňuje ptujský karneval Kurentovanje, který se koná v termínu od 14. února do 25. března a je typický podivnými postavami v kostýmech z ovčí kůže. 

Zmíněna je dále bavorská Rauhnacht, která se koná 5. ledna, dále trochu děsivá švýcarská přehlídka Tschäggättu v termínu od 2. do 25. února, také nizozemské foukání do rohů, které nemá konkrétní datum či italský festival Sappada, připadající na leden až únor. 

Z britských festivalů uvádí list skotský Burning of Clavie, který se koná 11. ledna a pak londýnskou Dvanáctou noc, kterou se lidé loučí s Vánocemi a oslavami nového roku. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy