Oscar

Oscara pro cizojazyčný film Zátopek nezíská

Film Zátopek režiséra Davida Ondříčka se nedostal do užšího výběru 15 titulů, které mohou být nominované na Oscara pro nejlepší cizojazyčný snímek. Šanci má naopak dánské Utéct o dětském uprchlíkovi z Afghánistánu, finské Kupé č. 6 o finské studentce a ruském alkoholikovi cestujícím ve stejném kupé nebo německé Miluj svého robota o vědkyni, jež musí žít s androidem přizpůsobujícím se její povaze.

V užším výběru je dále islandská Ada s herečkou Noomi Rapace o dvojici žijící na odlehlé ovčí farmě, mexická Noc ohňů, norský Nejhorší člověk na světě, íránský Hrdina režiséra Asghara Farhadiho, španělský El buen patrón s Javierem Bardemem v hlavní roli nebo Boží ruka režiséra Paola Sorrentina odehrávající se v Itálii 80. let. K favoritům může patřit japonské Drajv maj kár natočené podle povídky Harukiho Murakamiho. Ceny Oscar budou uděleny 27. března.

Zdroj: Akademie filmového umění a věd

Pražská FAMU má dva snímky v semifinále studentských Oscarů

Dva snímky volně spojené s pražskou FAMU se dostaly do semifinále Student Academy Awards. O prestižní ocenění, známé též jako studentský Oscar, usilují hraný film Kanja od indické režisérky a absolventky pražské školy Apúrvy Satisové plus dokument Projekt Adam Basma libanonské studentky Leily Basmaové, která nyní připravuje svůj absolventský film. Nominace zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd.

Finalisté budou známi na přelomu srpna a září, slavnostní předávání a vyhlášení vítězů se koná 14. října v Los Angeles. Film Kanja je na užším seznamu filmů nominovaných v kategorii Mezinárodní hraný film, dokument Projekt Adam Basma se bude ucházet o ocenění Mezinárodní dokumentární film.

Zdroj: ČTK

Sledovanost Oscarů klesla na historické minimum

Na nové historické minimum spadla sledovanost letošního udílení filmových cen Oscar. V noci z neděle na pondělí zaujaly jen 10,4 milionu lidí, což představuje meziroční pokles o 56 procent. Ještě vloni oscarový večer zhlédlo 23,6 milionu diváků.

Data o sledovanosti zveřejnila společnost Nielsen. Nižší zájem o ceremoniál kvůli pandemii koronaviru zaznamenalo již zářijové udílení televizních cen Emmy nebo předminulý měsíc hudební Grammy. Druhé nejznámější americké filmové ceny, Zlaté glóby, sledovalo letos v únoru o 60 procent méně diváků než vloni.

Zdroj: Reuters

Oscaři a ceny Bafta se kvůli koronaviru o dva měsíce zpozdí

Předávání amerických cen Oscar, původně plánované na únor 2021, se kvůli pandemii nového typu koronaviru odsouvá o dva měsíce. Slavnostní udílení filmových cen plánované rovněž na únor 2021 odložila o dva měsíce i britská akademie známá pod zkratkou Bafta. Snímky, které se chtěly účastnit klání o Oscary, se dle pravidel musely v kinech objevit do 31. prosince letošního roku. Akademie však termín posunula na 28. února, kdy se měl konat i 93. ročník slavnostní ceremonie. Ten se nyní v americkém Los Angeles uskuteční 25. dubna 2021.

Zdroj: ČTK

Animovaný film Dcera od studentky FAMU byl nominován na Oscara

Snímek Dcera od studentky pražské FAMU Darji Kaščejevové byl nominován na Oscara pro nejlepší krátkometrážní animovaný film. Pokračuje tak v úspěchu z loňského roku, kdy už Dcera získala takzvaného studenského Oscara, stejnou sošku jako roku 1989 Jan Svěrák s titulem Ropáci. Snímek získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzské přehlídce v Annecy nebo cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

Předávání Oscarů bude opět bez moderátora

Předávání amerických filmových cen Oscar podruhé za sebou nebude mít hlavního moderátora. Oznámila to televize ABC, která přenos organizuje. Už vloni ceremoniálem poprvé po 30 letech neprovázela jen jedna osobnost. A televizní sledovanost se po čtyřletém poklesu zvýšila. Letos budou Oscary uděleny 9. února. Nominace, mezi nimiž se může objevit i Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, porota oznámí v pondělí 13. ledna.

Zdroj: ČTK

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, zatím naposledy roku 1996 uspěl Kolja filmaře Jana Svěráka.

Zdroj: ČTK

Zaorálek poděkoval studentce FAMU, která získala studentského Oscara

Nový ministr kultury za ČSSD Lubomír Zaorálek dnes na pražské FAMU poblahopřál ruské studentce školy Darii Kashcheevě, která nad ránem získala studentského Oscara, a poděkoval jí za reprezentaci české kultury. Kashcheeva, která na FAMU právě ukončila bakalářské studium, by ráda zůstala v Česku a připravovala tady další filmy. Zaorálek prý rád napomůže, aby studentka z Ruské federace mohla v Česku působit, jak dlouho si přeje. "Jsem rád, že jste tady v Česku, moc si toho vážíme a byl bych rád, kdybyste se tady cítila co nejlépe. Myslím, že si budeme všichni pamatovat, že jste nám udělala takovou slávu ve světě," řekl ministr, který o studentčině úspěchu dnes mluvil ve sněmovně. "Bylo to přijato s velkým potleskem, vaše jméno tam zaznělo. Bereme to, že to je úspěch FAMU, úspěch České republiky," dodal Zaorálek.

Zdroj: ČTK