Oscar

Animovaný film Dcera od studentky FAMU byl nominován na Oscara

Snímek Dcera od studentky pražské FAMU Darji Kaščejevové byl nominován na Oscara pro nejlepší krátkometrážní animovaný film. Pokračuje tak v úspěchu z loňského roku, kdy už Dcera získala takzvaného studenského Oscara, stejnou sošku jako roku 1989 Jan Svěrák s titulem Ropáci. Snímek získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzské přehlídce v Annecy nebo cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

Předávání Oscarů bude opět bez moderátora

Předávání amerických filmových cen Oscar podruhé za sebou nebude mít hlavního moderátora. Oznámila to televize ABC, která přenos organizuje. Už vloni ceremoniálem poprvé po 30 letech neprovázela jen jedna osobnost. A televizní sledovanost se po čtyřletém poklesu zvýšila. Letos budou Oscary uděleny 9. února. Nominace, mezi nimiž se může objevit i Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, porota oznámí v pondělí 13. ledna.

Zdroj: ČTK

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, zatím naposledy roku 1996 uspěl Kolja filmaře Jana Svěráka.

Zdroj: ČTK

Zaorálek poděkoval studentce FAMU, která získala studentského Oscara

Nový ministr kultury za ČSSD Lubomír Zaorálek dnes na pražské FAMU poblahopřál ruské studentce školy Darii Kashcheevě, která nad ránem získala studentského Oscara, a poděkoval jí za reprezentaci české kultury. Kashcheeva, která na FAMU právě ukončila bakalářské studium, by ráda zůstala v Česku a připravovala tady další filmy. Zaorálek prý rád napomůže, aby studentka z Ruské federace mohla v Česku působit, jak dlouho si přeje. "Jsem rád, že jste tady v Česku, moc si toho vážíme a byl bych rád, kdybyste se tady cítila co nejlépe. Myslím, že si budeme všichni pamatovat, že jste nám udělala takovou slávu ve světě," řekl ministr, který o studentčině úspěchu dnes mluvil ve sněmovně. "Bylo to přijato s velkým potleskem, vaše jméno tam zaznělo. Bereme to, že to je úspěch FAMU, úspěch České republiky," dodal Zaorálek.

Zdroj: ČTK
Zemřel režisér Juraj Herz, autor Spalovače mrtvol či Habermannova mlýna. Bylo mu 83 let
2:57

Zemřel režisér Juraj Herz, autor Spalovače mrtvol či Habermannova mlýna. Bylo mu 83 let

Herz vždy říkal, že má rád hrůzu a pohrává si s ní ve filmech. Jeho snímky zneklidňují, fascinují a děsí.
Oscarový herec Crowe prodává v aukci kostýmy z Gladiátora i dalších filmů. Terapie po rozvodu, tvrdí

Oscarový herec Crowe prodává v aukci kostýmy z Gladiátora i dalších filmů. Terapie po rozvodu, tvrdí

Oscarový herec Russell Crowe uspořádal v Sydney aukci předmětů spojených s jeho životem. Akce může podle odhadů přinést až 58 miliónů korun.
USA a Turecko nepustí syrského filmaře na Oscary kvůli "znepokojivým informacím"

USA a Turecko nepustí syrského filmaře na Oscary kvůli "znepokojivým informacím"

Mladý filmař, který se podílel na Oscara nominovaném filmu The White Helmets (Bílé přilby), byl zadržen už v Turecku.
Tajemství vítězů Oscarů střeží dva lidi na světě. Během vyhlašování nechodí ani na toaletu

Tajemství vítězů Oscarů střeží dva lidi na světě. Během vyhlašování nechodí ani na toaletu

Sčítání hlasů provází bezpečnostní opatření a trvají 3 dny. Celkové výsledky znají před ceremoniálem pouze dva lidi na světě. Jména výherců musí znát…