Oscar by nejspíš strávil celý život na vozíku. Kdyby neměl otce robotického inženýra

mk Reuters mk, Reuters
27. 7. 2021 11:48
Šestnáctiletý Oscar trpí neurologickou poruchou, kvůli které je upoután na invalidní vozík. Na jeho osudu by se minimálně několik dalších let nic nezměnilo, kdyby neměl otce - inženýra robotiky, kterého pohání ta nejlepší motivace.
Otec sestrojil synovi exoskelet. Teď může zase chodit | Video: Reuters

"Předtím jsem potřeboval, aby mi někdo pomáhal chodit. Díky tomu se cítím nezávislý," říká Oscar, zatímco se na něj dívá jeho otec Jean-Louis Constanza, jeden ze zakladatelů společnosti, která exoskelet vyrábí.

"Jednoho dne mi Oscar řekl: Tati, ty jsi inženýr robotiky. Proč nevyrobíš robota, který by nám umožnil chodit?" říká Constanza v pařížském sídle společnosti Wandercraft. "Za deset let nebudou existovat žádná invalidní vozítka nebo jich bude mnohem méně."

Exoskelety vyrábějí i další společnosti po celém světě. Některé z nich se zaměřují na pomoc tělesně postiženým lidem při chůzi, jiné se soustřeďují i na zdravé jedince - třeba na dělníky v továrnách, kteří celý den stráví na nohou, a podobný výrobek jim výrazně sníží pravděpodobnost pracovních úrazů.

Exoskelet společnosti Wandercraft koupily desítky nemocnic ve Francii, Lucembursku a Spojených státech za cenu přibližně 150 tisíc eur za kus.

Volně dostupný zatím není, takový výrobek by totiž musel být podle Wandercraftu mnohem lehčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy