Orlici Gabču nezabila elektřina, život jí vzal člověk

Tomáš Netočný
16. 10. 2009 10:35
Analýza prokázala, že mladou orlici někdo otrávil
Orlice Gabča na snímku z roku 2007. Tehdy se ji podařilo vyfotografovat krátce po vypuštění na stráni v Beskydech
Orlice Gabča na snímku z roku 2007. Tehdy se ji podařilo vyfotografovat krátce po vypuštění na stráni v Beskydech | Foto: www.csopnj.cz

Praha - Mladou samici Gabču z projektu Návrat orla skalního do České republiky zabil člověk. A nebyla to nešťastná náhoda, ale úmysl.

Původně se jako nejpravděpodobnější jevila možnost, že Gabča zahynula po zásahu proudem z elektrického vedení. Teď je však jisté, že ji někdo otrávil.

Potvrdila to laboratorní analýza Státního veterinárního ústavu v Praze, která ve zbytcích těla mrtvé orlice objevila látku zvanou carbofuran.

Ornitolog Lubomír Peške, který monitoruje pohyb orlů skalních vypouštěných v Beskydech do volné přírody, našel mrtvého dravce koncem září nedaleko Sedlčan.

O tom, že jde o dvouletou samici Gabču, nebylo pochyb. Pták měl kroužek a vysílačku vyladěnou na příslušnou frekvenci. Nebylo však jasné, proč orlice zemřela.

Život a smrt orlice Gabči. Prohlédněte si snímky

Orlice měla na pravé noze zranění, které by odpovídalo popáleninám elektrickým proudem. Noha byla sedřená na kost a okolí rány bylo černé.

"Mýlil jsem se. Gabču nezabila elektřina, ale jed," sdělil však nyní šéf projektu Petr Orel.

"Je to zcela zbytečná smrt, způsobená nepochopitelným jednáním neznámých lidí. Někdo zabil silného a zdravého dravce a promarnil obrovský kus práce mnoha ochranářů, kteří se na našem projektu podílejí," prohlásil.

Čtěte více: Gabča zahynula na drátech, napovídalo první ohledání

Carbofuran, který experti ve tkáních mrtvého dravce identifikovali, je dnes již zakázaný insekticid, používaný dříve k hubení škůdců v zemědělství.

A právě tuto látku používají neznámí pachatelé k přípravě otrávených návnad, kterými v Česku zabíjejí dravce.

Orlici Gabču vypustili ochránci přírody v Beskydech v srpnu 2007. Ve skupině orlů skalních, které se projekt snaží vrátit zpět do České přírody, patřila k nejaktivnějším.

Podívejte se, jak v roce 2007 vylétla Gabča na svobodu

Skupině mladých orlů skalních se v srpnu 2007 z vypouštěcí voliéry moc nechtělo. Gabča však byla tehdy nejodvážnější. Zatímco Evžen, Filoména a Hanka vysedávali ve stínu voliéry mnoho hodin, Gabča vystartovala jako první už několik desítek minut po otevření.

Místo vypuštění vnímají mladí orli jako své rodiště a měla to tak v hlavě nastavené také Gabča. Přestože se toulala po Čechách, letos v srpnu se na stráň v Beskydech na několik dnů vrátila.

"Už několik týdnů jsme Gabču sledovali jižně od Prahy, v okolí Sedlčan," sdělil Lubomír Peške, který se stará o monitorování orlů pomocí vysílaček. "Dá se předpokládat, že se jí toto území asi dvě stě kilometrů od domovských Beskyd zalíbilo."

Člověk znovu udeřil, jako před sto lety

Jedovatý carbofuran je mezi traviči dravců velmi oblíbený. Napadá nervovou soustavu a způsobuje celkové ochabnutí svalstva. Proto je velmi pravděpodobné, že původně zdravá a silná orlice zemřela pomalu v křečích udušením.

Po více než sto letech, kdy lidé na území dnešní České republiky orly skalní úplně vyhubili, je to tedy další smrtelný útok na tohoto královského dravce, který už byl v Česku jako doma.

Čtěte o projektu:  Návrat orlů skalních ve speciálu Aktuálně.cz

Obětí travičů se však v posledních letech stává velmi často také další kriticky ohrožený druh - orel mořský. Jen v letošním roce nalezli ochránci přírody celkem devět těchto ptáků, kteří uhynuli poté, co sežrali otrávenou návnadu.

Abeceda orlů

Evžen

Každý orel vypuštěný v Beskydech dostal od ornitologů jméno. Počáteční písmena jmen jdou podle abecedy od nejstarší generace k nejmladší.

Generace 2006:
A
nča
Babka
Cecilka
David

Generace 2007:
Evžen      +2008
Filoména
Gabča    +2009
Hanka

Generace 2008:
Ch
arlie
Isabela
Jakub
Kika

Generace 2009:
L
ia
Miko

Jde sice o trestný čin, za který by pachatele mohlo čekat i vězení, policie však dosud nikoho neodhalila. Také případem orlice Gabči se policie zabývá, dosud však nemá k dispozici žádné podrobnosti, které by mohla zveřejnit.

Není první, na kterou útočili

Ochránci přírody vypouštějí mladé orly skalní do české přírody od roku 2006. Ze čtrnácti dosud vypuštěných ptáků je Gabča zatím jediná, kterou úmyslně někdo zabil.

Není však první, na kterou lidé útočili. Nejhorší zkušenost má dosud samice Anča. Tu hned několik měsíců po vypuštění v roce 2006 postřelil neznámý lovec nedaleko Holešova.

Orlici se podařilo najít díky signálu z její vysílačky a po rehabilitaci v zajetí se vrátila do volné přírody. Také tímto případem se zabývala policie, nic však nevyšetřila.

S lovcem se dostala do kontaktu také samice Hanka. Na podzim roku 2007 se chytla do pytlácké pasti ve Starých Hamrech v Beskydech. Lovec ji sice zbavil vysílačky, aby ji její ochránci nenašli, po několika týdnech ho však udal anonymní telefonát. Pytlák orlici vrátil a za několik měsíců byla Hanka zpátky v lesích.

Gabča je zatím druhým orlem ze záchranného projektu, který ve volné přírodě nepřežil. Už loni zahynul v Beskydech roční samec Evžen. "Důvod úhynu se nepodařilo přesně stanovit, jako nejpravděpodobnější se jeví uštknutí zmijí nebo nějaký neznámý stresový faktor," vysvětlil Petr Orel.

Evženova smrt mohla tehdy také souviset se starým zraněním, kdy si jako několikatýdenní mládě polámal křídla při pádu z hnízda.

I přes tyto nepříznivé události je projekt zatím velmi úspěšný. Dvanáct královských dravců je v dobré kondici a to je více, než se autoři projektu na jeho začátku odvážili odhadovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy